Prezident Shavkat Mirziyoyev uch oy ichida O‘zbekistonni Afg‘oniston va Tojikiston bilan bog‘laydigan 178 kilometrlik magistral yo‘lni kapital ta’mirlashni boshlashni topshirdi. Bu yo‘l qariyb 30 yildan beri ta’mirlanmagan va uni yangilash yuk va yo‘lovchilar harakatini sezilarli darajada tezlashtirishi, shuningdek, trassada xavfsizlikni oshirishi kerak. Shu bilan birga, boshqa muhim uchastkalarni modernizatsiya qilish rejalashtirilgan, jumladan, Boysun — Denov yo‘lining 111 km qismini sement-beton qoplamasiga o‘tkazish yo‘lni ikki barobar qisqartiradi.
Hududning transport infratuzilmasida jiddiy o‘zgarishlar kutilmoqda: «Toshguzor — Boysun — Qumqo‘rg‘on» uchastkasi tezyurar temir yo‘l harakati uchun moslashtiriladi, «Qumqo‘rg‘on — Quduqli»ning 103 kilometrlik uchastkasi elektrlashtiriladi. Shuningdek, zamonaviy tezyurar poyezdlarni yetkazib berish, Termiz — Istanbul va Termiz — Dubay aviaqatnovlarini ochish, mahalliy yo‘nalishlar uchun esa 125 ta yangi avtobus ajratish rejalashtirilgan, bu esa yuz minglab aholi uchun transport imkoniyatini yaxshilaydi.
Transportdan tashqari, hokimiyat ijtimoiy ob’ektlar bilan ham shug‘ullanadi: yil oxirigacha Muzrabot tumanining 56 ming nafar aholisi birinchi marta markazlashgan ichimlik suvi bilan ta’minlanadi, viloyatning beshta tumanida kanalizatsiya tarmoqlarini qurish boshlanadi. Ushbu chora-tadbirlar hududni kompleks rivojlantirishga va aholi turmush sifatini oshirishga, infratuzilma loyihalarini iqtisodiy o‘sish va aholi uchun qulaylik bilan bog‘lashga qaratilgan.

Президент Шавкат Мирзиёев поручил в течение трёх месяцев начать капитальный ремонт 178-километровой магистрали, соединяющей Узбекистан с Афганистаном и Таджикистаном. Эта дорога не ремонтировалась почти 30 лет, и её обновление должно существенно ускорить движение грузов и пассажиров, а также повысить безопасность на трассе. Одновременно планируется модернизация других ключевых участков, включая переведение 111 км дороги Байсун — Денау на цементобетонное покрытие, что сократит путь вдвое.
В транспортной инфраструктуре региона ожидаются серьёзные перемены: участок «Тошгузор — Байсун — Кумкурган» будет адаптирован под скоростное железнодорожное движение, а 103-километровый участок «Кумкурган — Кудукли» электрифицируют. Также планируется поставка современных скоростных поездов, открытие авиарейсов Термез — Стамбул и Термез — Дубай, а для местных маршрутов выделят 125 новых автобусов, что позволит улучшить доступность транспорта для сотен тысяч жителей.
Помимо транспорта, власти займутся социальными объектами: до конца года 56 тысяч жителей Музрабатского района впервые получат централизованное питьевое водоснабжение, начнётся строительство канализационных сетей в пяти районах области. Эти меры направлены на комплексное развитие региона и повышение качества жизни населения, связывая инфраструктурные проекты с экономическим ростом и удобством для жителей.