2026-yil yanvar oyida Oʻzbekistonda umumiy elektr energiyasi ishlab chiqarish 8,18 milliard kVt·soatga yetdi, bu oʻtgan yilning shu davriga nisbatan 8% yuqori, deb xabar beradi Oʻzbekiston Milliy statistika qoʻmitasi. Shu bilan birga, yirik korxonalar ishlab chiqarishni 2025-yil yanvar oyidagi 6,0 milliard kVt·soatdan 5,88 milliard kVt·soatga qisqartirdi.
Asosiy oʻsish kichik biznes sektoriga toʻgʻri keldi: bu yerda ishlab chiqarish bir yil avvalgi 1,57 milliard kVt·soatdan 2,3 milliard kVt·soatga oshdi.

В январе 2026 года общая выработка электроэнергии в Узбекистан достигла 8,18 млрд кВт·ч, что на 8% выше аналогичного периода прошлого года, сообщает Национальный комитет по статистике Узбекистана. При этом крупные предприятия сократили производство до 5,88 млрд кВт·ч против 6,0 млрд кВт·ч в январе 2025 года.
Основной прирост пришёлся на сектор малого предпринимательства: выработка здесь увеличилась до 2,3 млрд кВт·ч с 1,57 млрд кВт·ч годом ранее.
В области теплоснабжения также наблюдается снижение. Крупные предприятия выработали 2 471,7 тыс. Гкал тепловой энергии, что составляет 89,7% от объёма января 2025 года (2 754,5 тыс. Гкал).