Stansiyaning moliyaviy ko'rsatkichlari ishonchli boshqaruv davrida keskin yutuqni ko'rsatmadi
Rasmiy jihatdan topshirish to'g'risidagi qaror avvalroq qabul qilingan, biroq ommaga e'lon qilinmagan edi. 2023-yil yakunlariga ko'ra, Taxiatosh IES 4,37 mlrd so'm foyda oldi, holbuki 2021-yilda bu ko'rsatkich 382,9 mlrd so'mni, 2022-yilda esa 56,6 mlrd so'mni tashkil etgan. 2024-yil biznes-rejasida 4,4 mlrd so'm sof foyda bilan 3,39 trln so'm tushum rejalashtirilgan edi.
2024-yilning yakuniy natijalari hozircha oshkor etilmagan, biroq 9 oy yakuniga ko'ra KPIlarning aksariyati bajarilmagan. Sof foyda 2,12 mlrd so'mni, tushum esa 2,17 trln so'mni tashkil etdi. 2025-yilda foyda 4,7 mlrd so'mgacha oshdi, ammo tushum o'sish sur'atlari kamtarona bo'ldi, operatsion xarajatlar esa 45% ga ko'paydi, bu esa asosiy faoliyatdan olinadigan foydaning kamayishiga olib keldi.

The station's financial indicators showed no breakthrough during the trust management period
The Takhiatash Thermal Power Plant is returning under state control. According to a presidential resolution dated February 25, management of the facility is once again being transferred to JSC "Thermal Power Plants". Since September 2023, 100% of the plant had been under the trust management of Smart Integrity me.
Formally, the decision on the transfer had been made earlier, but it was not publicly covered. At the end of 2023, Takhiatash TPP posted a profit of 4.37 billion soums, compared with 382.9 billion soums in 2021 and 56.6 billion soums in 2022. The business plan for 2024 projected revenue of 3.39 trillion soums with a net profit of 4.4 billion soums.
The final results for 2024 have not yet been disclosed; however, after 9 months, most KPIs were not met. Net profit amounted to 2.12 billion soums with revenue of 2.17 trillion soums. In 2025, profit increased to 4.7 billion soums, but revenue growth rates proved modest, and operating expenses rose by 45%, which led to a decline in profit from core operations.