Stansiyaning moliyaviy ko'rsatkichlari ishonchli boshqaruv davrida keskin yutuqni ko'rsatmadi
Rasmiy jihatdan topshirish to'g'risidagi qaror avvalroq qabul qilingan, biroq ommaga e'lon qilinmagan edi. 2023-yil yakunlariga ko'ra, Taxiatosh IES 4,37 mlrd so'm foyda oldi, holbuki 2021-yilda bu ko'rsatkich 382,9 mlrd so'mni, 2022-yilda esa 56,6 mlrd so'mni tashkil etgan. 2024-yil biznes-rejasida 4,4 mlrd so'm sof foyda bilan 3,39 trln so'm tushum rejalashtirilgan edi.
2024-yilning yakuniy natijalari hozircha oshkor etilmagan, biroq 9 oy yakuniga ko'ra KPIlarning aksariyati bajarilmagan. Sof foyda 2,12 mlrd so'mni, tushum esa 2,17 trln so'mni tashkil etdi. 2025-yilda foyda 4,7 mlrd so'mgacha oshdi, ammo tushum o'sish sur'atlari kamtarona bo'ldi, operatsion xarajatlar esa 45% ga ko'paydi, bu esa asosiy faoliyatdan olinadigan foydaning kamayishiga olib keldi.

Госкомпания забирает Тахиаташскую ТЭС обратно: частное управление не оправдало ожиданий
Тахиаташская тепловая электростанция возвращается под контроль государства. Согласно постановлению президента от 25 февраля, управление объектом вновь переходит к АО «Тепловые электрические станции». С сентября 2023 года 100% станции находились в доверительном управлении компании Smart Integrity me.
Формально решение о передаче было принято ранее, однако публично не освещалось. По итогам 2023 года Тахиаташская ТЭС получила прибыль 4,37 млрд сумов против 382,9 млрд сумов в 2021 году и 56,6 млрд сумов в 2022-м. В бизнес-плане на 2024 год закладывалась выручка 3,39 трлн сумов при чистой прибыли 4,4 млрд сумов.
Окончательные итоги 2024 года пока не раскрыты, однако за 9 месяцев большинство KPI не выполнены. Чистая прибыль составила 2,12 млрд сумов при выручке 2,17 трлн сумов. В 2025 году прибыль выросла до 4,7 млрд сумов, но темпы роста выручки оказались скромными, а операционные расходы увеличились на 45%, что привело к снижению прибыли от основной деятельности.