Uzbekistan Airways aviakompaniyasi umra dasturi bo'yicha Saudiya Arabistoniga ziyoratchilarni tashishni vaqtincha to'xtatadi. Cheklov Toshkent — Jedda — Toshkent yo'nalishidagi barcha reyslarga taalluqli bo'lib, O'zbekiston aviatsiya hokimiyatlarining alohida farmoyishigacha amal qiladi.
Rasmiy bayonotda aniqlik kiritilishicha, tegishli ko'rsatma mamlakatning barcha aviakompaniyalariga taalluqlidir. Ziyoratchilarni tashish regulyator tomonidan alohida bildirishnomagacha to'xtatildi.
Shu bilan birga, 2-martdan Jedda — Toshkent yo'nalishi bo'yicha maxsus repatriatsiya reyslari tashkil etilmoqda. Ularning maqsadi — Saudiya Arabistoni Qirolligida allaqachon bo'lib turgan O'zbekiston fuqarolarining xavfsiz va tartibli qaytishini ta'minlashdir.

Авиакомпания Uzbekistan Airways временно прекращает перевозку паломников в Саудовскую Аравию по программе умра. Ограничение распространяется на все рейсы по маршруту Ташкент — Джедда — Ташкент и действует до особого распоряжения авиационных властей Узбекистана.
В официальном заявлении уточняется, что соответствующее предписание касается всех авиакомпаний страны. Перевозка паломников приостановлена до отдельного уведомления со стороны регулятора.
Одновременно с 2 марта организуются специальные репатриационные рейсы по направлению Джедда — Ташкент. Их цель — обеспечить безопасное и упорядоченное возвращение граждан Узбекистана, уже находящихся в Королевстве Саудовская Аравия.