O'zbekistonda kartadan kartaga o'tkazmalar endi "izoh" bilan bo'ladi
O'zbekiston Markaziy banki banklar va to'lov xizmatlariga jismoniy shaxslar o'rtasida o'tkazmalarning yangi tartibini joriy etishni yukladi: endi har bir operatsiya uchun to'lov maqsadi ko'rsatilishi kerak. Maxsus maydonni to'ldirmasdan kartadan kartaga o'tkazish mumkin emas. Tanlov 16 ta tasdiqlangan kategoriya orasidan amalga oshiriladi, jumladan, tovarlar va xizmatlar uchun to'lov, qarzlarni qaytarish, xayriya, kommunal to'lovlar, ijara, ta'lim va tibbiyot xarajatlari, qarindoshlarga o'tkazmalar, sovg'alar va investitsiyalar.
Regulyatorning ta'kidlashicha, yangilanishlar barcha banklar va to'lov tashkilotlarining mobil ilovalarida amalga oshirilishi kerak. Bundan tashqari, har bir kompaniya 2026-yil 1-martga qadar To'lov tizimlari departamentiga qilingan ishlar to'g'risida hisobot taqdim etishi shart. Talablarga rioya qilmaslik sanktsiyalarga olib keladi.
Markaziy bankning ta'kidlashicha, yangilik pul oqimining shaffofligini oshirish va yashirin iqtisodiyot ulushini kamaytirishga qaratilgan. Ekspertlarning fikricha, bu avtomatlashtirilgan tizimlarga to'lovlarni aniqroq tasniflash imkonini beradi va fuqarolarning moliyaviy operatsiyalari ustidan qo'shimcha nazoratni ta'minlaydi.

Переводы с карты на карту в Узбекистане теперь будут с «пояснением»
Центральный банк Узбекистана обязал банки и платёжные сервисы внедрить новый порядок переводов между физлицами: при каждой операции теперь нужно указывать цель платежа. Без заполнения специального поля перевод с карты на карту совершить нельзя. Выбор осуществляется из 16 утверждённых категорий, включая оплату товаров и услуг, возврат долгов, благотворительность, коммунальные платежи, аренду, расходы на образование и медицину, переводы родственникам, подарки и инвестиции.
Регулятор отметил, что обновления должны быть реализованы во всех мобильных приложениях банков и платёжных организаций. Кроме того, каждая компания обязана предоставить отчёт о проделанной работе в Департамент платёжных систем до 1 марта 2026 года. Несоблюдение требований повлечёт санкции.
ЦБ подчеркнул, что нововведение направлено на повышение прозрачности денежных потоков и сокращение доли теневой экономики. По оценке экспертов, это позволит автоматизированным системам точнее классифицировать платежи и обеспечит дополнительный контроль за финансовыми операциями граждан.