O'zbekiston Markaziy banki banklarga kartalar o'rtasida o'tkazmalarning maqsadlarini moslashuvchan tarzda ko'rsatishga ruxsat berdi
O'tkazmalarning yangi maqsadlarini qo'shish yoki mavjudlarini o'zgartirish mumkin
O‘zbekiston Markaziy banki fintex-ilovalarda P2P-o‘tkazmalarning maqsadlarini ko‘rsatish funksiyasini joriy etish tartibini tushuntirdi. Banklar va to‘lov xizmatlari o‘z ichki qoidalari va ilovalarning texnik imkoniyatlarini hisobga olgan holda, o‘tkazmalarning yangi maqsadlarini qo‘shish yoki mavjudlarini o‘zgartirish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Avvalroq regulyator maqsadlar ro‘yxatini shakllantirish uchun 16 banddan iborat jadvaldan foydalanishni va 2026-yil 1-martni ko‘rsatmaning bajarilishi to‘g‘risida hisobot topshirish muddati sifatida belgilashni tavsiya qilgan edi. Yangilikning asosiy maqsadi — 2025-yil 10-dekabrdagi prezident farmoniga muvofiq naqd pulsiz hisob-kitoblarni rag‘batlantirish va yashirin iqtisodiyot ulushini kamaytirishdir.
Markaziy bank maqsadlarni ko‘rsatishning yakuniy mexanizmi ishlab chiqish yakunlangandan so‘ng qo‘shimcha ravishda taqdim etilishini ta’kidladi. Funksiyani joriy etish onlayn-platformalar o‘rtasidagi raqobatni oshirishi va naqd pulsiz to‘lovlar imkoniyatlarini kengaytirishi, banklar va xizmatlarga mijozlarga yangi qulay xizmatlarni taklif qilish imkonini berishi kerak.

The Central Bank of Uzbekistan Allowed Banks to Flexibly Specify the Purposes of Transfers Between Cards
New transfer purposes can be added or existing ones can be changed
The Central Bank of Uzbekistan clarified the procedure for implementing the function of specifying the purposes of P2P transfers in fintech applications. Banks and payment services were given the opportunity to add new transfer purposes or modify existing ones at their own discretion, taking into account internal rules and the technical capabilities of the applications.
Earlier, the regulator recommended using a table of 16 items to compile the list of purposes and set March 1, 2026, as the deadline for submitting a report on compliance with the directive. The main goal of the innovation is to stimulate cashless payments and reduce the share of the shadow economy, according to the presidential decree of December 10, 2025.
The Central Bank emphasized that the final mechanism for specifying purposes will be presented additionally after development is completed. The implementation of the function should increase competition between online platforms and expand the possibilities of cashless payments, allowing banks and services to offer customers new convenient services.