O'zbekiston Markaziy banki banklarga kartalar o'rtasida o'tkazmalarning maqsadlarini moslashuvchan tarzda ko'rsatishga ruxsat berdi
O'tkazmalarning yangi maqsadlarini qo'shish yoki mavjudlarini o'zgartirish mumkin
O‘zbekiston Markaziy banki fintex-ilovalarda P2P-o‘tkazmalarning maqsadlarini ko‘rsatish funksiyasini joriy etish tartibini tushuntirdi. Banklar va to‘lov xizmatlari o‘z ichki qoidalari va ilovalarning texnik imkoniyatlarini hisobga olgan holda, o‘tkazmalarning yangi maqsadlarini qo‘shish yoki mavjudlarini o‘zgartirish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Avvalroq regulyator maqsadlar ro‘yxatini shakllantirish uchun 16 banddan iborat jadvaldan foydalanishni va 2026-yil 1-martni ko‘rsatmaning bajarilishi to‘g‘risida hisobot topshirish muddati sifatida belgilashni tavsiya qilgan edi. Yangilikning asosiy maqsadi — 2025-yil 10-dekabrdagi prezident farmoniga muvofiq naqd pulsiz hisob-kitoblarni rag‘batlantirish va yashirin iqtisodiyot ulushini kamaytirishdir.
Markaziy bank maqsadlarni ko‘rsatishning yakuniy mexanizmi ishlab chiqish yakunlangandan so‘ng qo‘shimcha ravishda taqdim etilishini ta’kidladi. Funksiyani joriy etish onlayn-platformalar o‘rtasidagi raqobatni oshirishi va naqd pulsiz to‘lovlar imkoniyatlarini kengaytirishi, banklar va xizmatlarga mijozlarga yangi qulay xizmatlarni taklif qilish imkonini berishi kerak.

ЦБ Узбекистана разрешил банкам гибко указывать цели переводов между картами
Центральный банк Узбекистана разъяснил порядок внедрения функции указания целей P2P-переводов в финтех-приложениях. Банки и платежные сервисы получили возможность добавлять новые цели переводов или изменять существующие по своему усмотрению, учитывая внутренние правила и технические возможности приложений.
Ранее регулятор рекомендовал использовать таблицу из 16 пунктов для формирования списка целей и установить 1 марта 2026 года как срок подачи отчёта о выполнении предписания. Основная цель нововведения — стимулировать безналичные расчёты и снизить долю теневой экономики, согласно указу президента от 10 декабря 2025 года.
ЦБ подчеркнул, что окончательный механизм указания целей будет представлен дополнительно после завершения разработки. Внедрение функции должно повысить конкуренцию между онлайн-платформами и расширить возможности безналичных платежей, позволяя банкам и сервисам предлагать клиентам новые удобные услуги.