Telegram Wallet O'zbekiston uchun Amerika aksiyalariga investitsiyalarni ishga tushiradi
O'zbekistondagi Telegram foydalanuvchilari to'g'ridan-to'g'ri messenjerda AQShning mashhur aksiyalari va birja fondlariga investitsiya kiritish imkoniyatiga ega bo'ldilar. Yangi "AQSh bozori" servisi 60 dan ortiq tokenlashtirilgan aksiyalar va ETF-larga, jumladan Apple, Tesla, Netflix va Amazon kabi kompaniyalar, shuningdek S\&P 500 kabi indekslarga kirish imkoniyatini ochadi.
Pilot ishga tushirish 2026-yil mart oyida boshlandi va Milliy loyihalar va dasturlar agentligi nazorati ostida bir oy davom etadi. Loyiha O'zbekistonning Asterium kriptobirjasi ko'magida amalga oshirilmoqda. Servis alohida investitsiya hisoblarini ochmasdan va an'anaviy platformalardan foydalanmasdan tokenlashtirilgan aksiyalarni sotib olish, sotish, saqlash va o'tkazish imkonini beradi.
Investitsiyalarni bir dollardan boshlash mumkin, bu mahsulotni keng auditoriya uchun ochiq qiladi. Wallet asoschisi Andrey Rogozovning ta'kidlashicha, bu tokenlashtirilgan aksiyalarni messenjerga integratsiya qilishning birinchi tajribasi bo'lib, O'zbekistonning millionlab foydalanuvchilariga global moliya bozorida to'g'ridan-to'g'ri muloqot qilish va raqamli xizmatlar uchun to'lash imkonini beradi.

Telegram Wallet запускает инвестиции в американские акции для Узбекистана
Пользователи Telegram в Узбекистане получили возможность инвестировать в популярные акции США и биржевые фонды прямо в мессенджере. Новый сервис «Рынок США» открывает доступ к более чем 60 токенизированным акциям и ETF, включая компании Apple, Tesla, Netflix и Amazon, а также индексы вроде S&P 500.
Пилотный запуск стартовал в марте 2026 года и продлится месяц под контролем Национального агентства по проектам и программам. Проект реализован при поддержке узбекской криптобиржи Астериум. Сервис позволяет покупать, продавать, хранить и переводить токенизированные акции без открытия отдельных инвестиционных счетов и использования традиционных платформ.
Инвестиции можно начать с одного доллара, что делает продукт доступным для широкой аудитории. Основатель Wallet Андрей Рогозов отметил, что это первый опыт интеграции токенизированных акций в мессенджер, позволяющий миллионам пользователей Узбекистана участвовать в глобальном финансовом рынке прямо там, где они общаются и платят за цифровые сервисы.