Telegram Wallet O'zbekiston uchun Amerika aksiyalariga investitsiyalarni ishga tushiradi
O'zbekistondagi Telegram foydalanuvchilari to'g'ridan-to'g'ri messenjerda AQShning mashhur aksiyalari va birja fondlariga investitsiya kiritish imkoniyatiga ega bo'ldilar. Yangi "AQSh bozori" servisi 60 dan ortiq tokenlashtirilgan aksiyalar va ETF-larga, jumladan Apple, Tesla, Netflix va Amazon kabi kompaniyalar, shuningdek S\&P 500 kabi indekslarga kirish imkoniyatini ochadi.
Pilot ishga tushirish 2026-yil mart oyida boshlandi va Milliy loyihalar va dasturlar agentligi nazorati ostida bir oy davom etadi. Loyiha O'zbekistonning Asterium kriptobirjasi ko'magida amalga oshirilmoqda. Servis alohida investitsiya hisoblarini ochmasdan va an'anaviy platformalardan foydalanmasdan tokenlashtirilgan aksiyalarni sotib olish, sotish, saqlash va o'tkazish imkonini beradi.
Investitsiyalarni bir dollardan boshlash mumkin, bu mahsulotni keng auditoriya uchun ochiq qiladi. Wallet asoschisi Andrey Rogozovning ta'kidlashicha, bu tokenlashtirilgan aksiyalarni messenjerga integratsiya qilishning birinchi tajribasi bo'lib, O'zbekistonning millionlab foydalanuvchilariga global moliya bozorida to'g'ridan-to'g'ri muloqot qilish va raqamli xizmatlar uchun to'lash imkonini beradi.

New "US Market" service provides access to over 60 tokenized stocks and ETFs
Telegram users in Uzbekistan can now invest in popular US stocks and exchange-traded funds directly within the messenger. The new "US Market" service provides access to over 60 tokenized stocks and ETFs, including companies like Apple, Tesla, Netflix, and Amazon, as well as indices like the S&P 500.
The pilot launch started in March 2026 and will last for a month under the supervision of the National Agency for Project Management. The project is implemented with the support of the Uzbek crypto exchange Asterium. The service allows users to buy, sell, store, and transfer tokenized stocks without opening separate investment accounts or using traditional platforms.
Investments can start from one dollar, making the product accessible to a wide audience. Wallet founder Andrei Rogozov noted that this is the first experience of integrating tokenized stocks into a messenger, allowing millions of users in Uzbekistan to participate in the global financial market directly where they communicate and pay for digital services.