Turistlarga O'zbekistonda xarid qilish yanada foydali bo'ladi: QQSni qaytarish tezlashtiriladi
1-apreldan boshlab Tax Free tizimi respublikaning barcha xalqaro aeroportlarida ishlaydi. Hozirda maxsus stendlar to‘qqizta havo bandargohida, jumladan, Toshkent, Samarqand, Buxoro, Farg‘ona, Urganch, Qarshi, Navoiy, Nukus va Termizda faoliyat yuritmoqda. Shu bilan birga, soliqni qaytarish mumkin bo‘lgan tovarlar toifalari bo‘yicha cheklovlar olib tashlanadi va kompensatsiya olish uchun minimal xarid summasi 1 million so‘mdan 300 ming so‘mgacha kamaytiriladi.
Qaytarish tezligi ham o‘zgaradi. Agar ilgari pul keyingi oyning 25-kunidan keyin bank kartalariga o‘tkazilgan bo‘lsa, endi to‘lovlar uch ish kuni ichida kelib tushadi. Sayyohlar QQSning bir qismini naqd pulda ham olishlari mumkin, garchi operator 15% miqdorida komissiya ushlab qolsa ham, kartaga qaytarish to‘langan soliqning 90% gacha qaytarish imkonini beradi. Yangi choralar mamlakatga kelgan xorijiy mehmonlar tomonidan amalga oshiriladigan xaridlar hajmini sezilarli darajada oshirishi kerak.

В Узбекистане существенно упростят систему возврата НДС иностранным туристам. Соответствующие меры утвердил президент страны Шавкат Мирзиёев. Реформа направлена на развитие туристического шопинга, повышение прозрачности розничной торговли и сокращение теневого оборота товаров.
С 1 апреля система Tax Free будет работать во всех международных аэропортах республики. Сейчас специальные стойки уже действуют в девяти воздушных гаванях, включая Ташкент, Самарканд, Бухару, Фергану, Ургенч, Карши, Навои, Нукус и Термез. Одновременно снимаются ограничения на категории товаров, для которых возможен возврат налога, а минимальная сумма покупки для получения компенсации снижается с 1 млн до 300 тыс. сумов.
Изменится и скорость возврата средств. Если ранее деньги переводились на банковские карты после 25-го числа следующего месяца, то теперь выплаты будут поступать в течение трёх рабочих дней. Туристы также смогут получить часть НДС наличными, хотя оператор удержит комиссию в размере 15%, тогда как возврат на карту позволит вернуть до 90% уплаченного налога. Новые меры должны значительно увеличить объем покупок, совершаемых иностранными гостями в стране.