Turistlarga O'zbekistonda xarid qilish yanada foydali bo'ladi: QQSni qaytarish tezlashtiriladi
1-apreldan boshlab Tax Free tizimi respublikaning barcha xalqaro aeroportlarida ishlaydi. Hozirda maxsus stendlar to‘qqizta havo bandargohida, jumladan, Toshkent, Samarqand, Buxoro, Farg‘ona, Urganch, Qarshi, Navoiy, Nukus va Termizda faoliyat yuritmoqda. Shu bilan birga, soliqni qaytarish mumkin bo‘lgan tovarlar toifalari bo‘yicha cheklovlar olib tashlanadi va kompensatsiya olish uchun minimal xarid summasi 1 million so‘mdan 300 ming so‘mgacha kamaytiriladi.
Qaytarish tezligi ham o‘zgaradi. Agar ilgari pul keyingi oyning 25-kunidan keyin bank kartalariga o‘tkazilgan bo‘lsa, endi to‘lovlar uch ish kuni ichida kelib tushadi. Sayyohlar QQSning bir qismini naqd pulda ham olishlari mumkin, garchi operator 15% miqdorida komissiya ushlab qolsa ham, kartaga qaytarish to‘langan soliqning 90% gacha qaytarish imkonini beradi. Yangi choralar mamlakatga kelgan xorijiy mehmonlar tomonidan amalga oshiriladigan xaridlar hajmini sezilarli darajada oshirishi kerak.

Uzbekistan will significantly simplify the VAT refund system for foreign tourists. The corresponding measures were approved by the President of the country, Shavkat Mirziyoyev. The reform is aimed at developing tourist shopping, increasing the transparency of retail trade, and reducing the shadow turnover of goods.
From April 1, the Tax Free system will operate in all international airports of the republic. Currently, special counters are already operating in nine air harbors, including Tashkent, Samarkand, Bukhara, Fergana, Urgench, Karshi, Navoi, Nukus, and Termez. At the same time, restrictions on the categories of goods for which a tax refund is possible are lifted, and the minimum purchase amount for receiving compensation is reduced from 1 million to 300 thousand soums.
The speed of refunding funds will also change. If previously the money was transferred to bank cards after the 25th of the following month, now payments will be received within three business days. Tourists will also be able to receive part of the VAT in cash, although the operator will withhold a commission of 15%, while a refund to the card will allow you to return up to 90% of the tax paid. The new measures should significantly increase the volume of purchases made by foreign guests in the country.