Qozog'iston va O'zbekiston moliyaviy ko'prikni mustahkamlamoqda: Tenge Bank yangi investitsiya loyihalarini qo'llab-quvvatlashga tayyor
Qozog'iston kapitaliga ega bank ikki tomonlama savdoning o'sishi va biznesni moliyalashtirishda muhim rol o'ynashi mumkin
Qozog‘istonning O‘zbekistondagi elchixonasida Qozog‘iston elchisi Beybut Atamkulovning Tenge Bank aksiyadorlik tijorat banki boshqaruvi vakili Beybit Faleyev bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Tomonlar ikki davlat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikning hozirgi holati va rivojlanish istiqbollarini muhokama qildilar.
Barqaror moliyaviy hisob-kitoblarni ta’minlash va qo‘shma loyihalarni qo‘llab-quvvatlashda bank sektorining roliga alohida e’tibor qaratildi. Uchrashuv ishtirokchilari ishonchli bank infratuzilmasi o‘zaro tovar aylanmasining o‘sishida, shuningdek, ikki davlat bozorlarida faoliyat yuritayotgan tadbirkorlarning huquq va manfaatlarini himoya qilishda muhim rol o‘ynashini ta’kidladilar.
Halyk Bankning sho‘ba tuzilmasi bo‘lgan Tenge Bank tashqi savdo operatsiyalariga xizmat ko‘rsatish va savdoni moliyalashtirish vositalarini rivojlantirishda faol ishtirok etayotgani qayd etildi. Muzokaralar yakunida tomonlar Qozog‘iston va O‘zbekiston o‘rtasidagi yangi investitsiya tashabbuslarini amalga oshirishda hamkorlikni kengaytirish va moliyaviy institutlarning ishtirokini kuchaytirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Казахстан и Узбекистан усиливают финансовый мост: Tenge Bank готов поддержать новые инвестиционные проекты
Банк с казахстанским капиталом может сыграть ключевую роль в росте двусторонней торговли и финансировании бизнеса
В Посольстве Казахстана в Узбекистане состоялась встреча посла Казахстана Бейбута Атамкулова с представителем правления акционерного коммерческого банка Tenge Bank Бейбитом Фалеевым. Стороны обсудили текущее состояние и перспективы развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между двумя странами.
Особое внимание было уделено роли банковского сектора в обеспечении стабильных финансовых расчётов и поддержке совместных проектов. Участники встречи подчеркнули, что надёжная банковская инфраструктура играет важную роль в росте взаимного товарооборота, а также в защите прав и интересов предпринимателей, работающих на рынках обеих стран.
Отмечено, что Tenge Bank, являющийся дочерней структурой Halyk Bank, активно участвует в обслуживании внешнеторговых операций и развитии инструментов торгового финансирования. По итогам переговоров стороны выразили готовность расширять взаимодействие и усиливать участие финансовых институтов в реализации новых инвестиционных инициатив между Казахстаном и Узбекистаном.