O'zbekiston chet eldagi sayyohlarga yordam berish uchun Telegram-bot ishga tushirdi
O‘zbekiston Turizm qo‘mitasi fuqarolarning murojaatlarini tezkor qabul qilish uchun mo‘ljallangan maxsus Telegram-botni taqdim etdi — @tourism_murojaat_bot. Ushbu xizmat sayyohlik operatorlari va agentliklari orqali Yaqin Sharq mamlakatlariga yo‘l olgan sayyohlar kutilmagan vaziyatlarda o‘z vaqtida yordam olishlari uchun yaratilgan.
Bot orqali foydalanuvchilar o‘z ma’lumotlarini ko‘rsatgan holda murojaat yo‘llashlari, zarurat tug‘ilganda esa yaqin qarindoshlari orqali ham murojaat qilishlari mumkin. Olingan ma’lumotlar asosida Turizm qo‘mitasi fuqarolarni qo‘llab-quvvatlash va ularning vataniga qaytishiga ko‘maklashish choralarini ko‘radi.
Idorada yurtdoshlarimizni yordam jarayonini tezlashtirish va chet eldagi muammolarni hal qilishda kechikishlarning oldini olish uchun murojaat qilishda aniq va to‘liq ma’lumotlarni ko‘rsatishga chaqirdi.

Узбекистан запустил Telegram-бот для помощи туристам за границей
Комитет по туризму Узбекистана представил специальный Telegram-бот — @tourism_murojaat_bot, предназначенный для быстрого приёма обращений граждан. Сервис создан для того, чтобы туристы, отправившиеся в страны Ближнего Востока через туроператоров и агентства, могли своевременно получать помощь в непредвиденных ситуациях.
Через бота пользователи могут направлять обращения, указывая свои данные, а при необходимости — делать это через близких родственников. На основе полученной информации Комитет по туризму будет принимать меры для оказания поддержки и содействия возвращению граждан на родину.
В ведомстве призвали соотечественников указывать точные и полные сведения при обращении, чтобы ускорить процесс помощи и избежать задержек в решении проблем за рубежом.