Oʻzbekistonda gaz zapravkalari vaqtincha yopila boshlandi
Oʻzbekistonda 10-mart kuni soat 16:00 dan avtomobil gaz toʻldiruvchi kompressor stansiyalari ishiga vaqtinchalik cheklovlar joriy etildi. Bu haqda mamlakat Energetika vazirligi xabar berdi va qarorni keskin sovib ketish hamda aholi tomonidan tabiiy gaz isteʼmolining oshgani bilan izohladi.
Sovuq havo massalarining kirib kelishi sabab gaz transporti tizimiga tushayotgan yuklama sezilarli darajada oshdi. Natijada ayrim magistral gaz quvurlarida bosim pasayishi qayd etilmoqda. Vaziyatni barqarorlashtirish uchun hokimiyat xususiy avtomobillar uchun AGNKSga gaz yetkazib berishni vaqtincha qisqartirish va resurslarni turar joy sektorini taʼminlashga yoʻnaltirishga qaror qildi.
Shu bilan birga, cheklovlar jamoat transporti va ijtimoiy sohada jalb qilingan avtomobillarga tatbiq etilmaydi — ular uchun zapravkalar ishlashda davom etadi. Energetika vazirligi haydovchilarni vaziyatni inobatga olishga va safarlarni oldindan rejalashtirishga chaqirdi. Gaz stansiyalarining toʻliq faoliyati ob-havo isishi va tizimdagi bosim barqarorlashganidan keyin tiklanishi vaʼda qilindi.

В Узбекистане с 16:00 10 марта ввели временные ограничения на работу автомобильных газонаполнительных компрессорных станций. Об этом сообщило Министерство энергетики страны, объяснив решение резким похолоданием и увеличением потребления природного газа со стороны населения.
Из-за вторжения холодных воздушных масс нагрузка на газотранспортную систему заметно выросла. В результате на некоторых магистральных газопроводах фиксируется падение давления. Чтобы стабилизировать ситуацию, власти решили временно сократить подачу газа на АГНКС для частных автомобилей и направить ресурсы на обеспечение жилого сектора.
При этом ограничения не распространяются на общественный транспорт и автомобили, задействованные в социальной сфере — для них заправки продолжат работать. В Минэнерго призвали водителей учитывать ситуацию и заранее планировать поездки. Полноценную работу газовых станций обещают восстановить после потепления и стабилизации давления в системе.