Toshkent shahar tashqi ko'rinishiga qat'iy qoidalar joriy etmoqda
Toshkent shahar xalq deputatlari kengashi may oyining o‘rtalaridan kuchga kiradigan shahar dizayn-kodini tasdiqladi. Hujjat jamoat joylarini rejalashtirish, binolarni bezash, reklama va navigatsiya elementlarini joylashtirish, shuningdek, ko‘chalarni obodonlashtirish va ko‘kalamzorlashtirish uchun yagona standartlarni belgilaydi.
Tuman hokimliklari ikki oy ichida jamoat joylari chegaralarining sxemalarini ishlab chiqishi kerak, arxitektura-shaharsozlik kengashi esa qurilish, ta’mirlash va rekonstruksiya qilishda, shu jumladan mavsumiy savdo nuqtalarida qoidalarga rioya etilishini nazorat qiladi. To‘rt oy ichida yangi standartga muvofiq adres ko‘rsatkichlari va navigatsiyani yangilash rejalashtirilgan.
Dizayn-kod binolarning tashqi ko‘rinishini o‘zgartirish, muhandislik tarmoqlarini modernizatsiya qilish, savdo va xizmat ko‘rsatish obyektlarini tashkil etish, ko‘kalamzorlashtirish va obodonlashtirishda barcha tashkilotlar, yuridik va jismoniy shaxslar uchun majburiy bo‘ladi. Uning shaharsozlik normalariga integratsiyasi poytaxtning yagona vizual qiyofasini ta’minlaydi va shahar infratuzilmasi sifatini oshiradi.

Ташкентский Кенгаш народных депутатов утвердил городской дизайн-код, который начнёт действовать с середины мая. Документ устанавливает единые стандарты для планировки общественных пространств, оформления зданий, размещения рекламы и навигационных элементов, а также благоустройства улиц и зелёных зон.
Районные хокимияты в течение двух месяцев должны разработать схемы границ общественных пространств, а архитектурно-градостроительный совет будет контролировать соблюдение правил при строительстве, ремонте и реконструкции объектов, включая сезонные торговые точки. В течение четырёх месяцев планируется обновить адресные указатели и навигацию в соответствии с новым стандартом.
Дизайн-код станет обязательным для всех организаций, юридических и физических лиц при изменении внешнего вида зданий, модернизации инженерных сетей, организации объектов торговли и услуг, озеленении и благоустройстве. Его интеграция в градостроительные нормы обеспечит единый визуальный облик столицы и повысит качество городской инфраструктуры.