IVECO BUS O‘zbekistonda o‘z ishtirokini ikkita strategik kelishuv orqali kengaytiradi: DAILY mikroavtobuslarini CKD sxemasi bo‘yicha mahalliy ishlab chiqarish va brendning butun qatorini milliy taqsimlash.
Asaka Motors International LLC bilan hamkorlikda ishlab chiqarish 2026-yil may oyida boshlanadi, distribyutorlik bilan esa ASAKA EFVI TRUCK AND BUS JV LLC shug‘ullanadi. Hamkorlar birinchi yilda 500 dona sotishni va uch yil ichida har yili 1 000 tagacha mikroavtobus ishlab chiqarishni ko‘paytirishni rejalashtirmoqda.
CKD loyihasi yangi ish o‘rinlarini yaratadi, avtomobil sektorida texnik ta’lim berish va ko‘nikmalarni o‘tkazish imkonini beradi. Mahalliy yig‘ish raqobatbardosh narxlarni, ishonchli sotuvdan keyingi xizmat ko‘rsatishni va yetkazib berish muddatlarini qisqartirishni ta’minlaydi. Dasturda shahar va shaharlararo tashish, korporativ avtoparklar va sayyohlik yo‘nalishlari uchun mo‘ljallangan dizel va elektr mikroavtobuslari nazarda tutilgan.
Kelajakda IVECO BUS to‘liq elektr modellari va nol emissiyali avtobuslarni joriy etishni rejalashtirmoqda. Bu O‘zbekistonning ekologik maqsadlarini qo‘llab-quvvatlash va yirik shaharlarda zamonaviy transport yechimlarini rivojlantirishga yordam beradi, milliy sanoat ekotizimini mustahkamlaydi.

IVECO BUS запускает производство минибусов в Узбекистане
IVECO BUS расширяет своё присутствие в Узбекистане через два стратегических соглашения: локальное производство минибусов DAILY по схеме CKD и национальное распределение всей линейки бренда.
Производство в партнёрстве с Asaka Motors International LLC стартует в мае 2026 года, а дистрибуцией займётся ASAKA EFVI TRUCK AND BUS JV LLC. Партнёры планируют продать 500 единиц в первый год и увеличить выпуск до 1 000 минибусов ежегодно в течение трёх лет.
Проект CKD создаст новые рабочие места, позволит проводить техническое обучение и передавать навыки внутри автомобильного сектора. Локальная сборка обеспечит конкурентоспособные цены, надёжное послепродажное обслуживание и сокращение сроков поставки. В программе предусмотрены дизельные и электрические версии минибусов, предназначенные для городских и междугородних перевозок, корпоративных автопарков и туристических маршрутов.
В будущем IVECO BUS планирует внедрять полностью электрические модели и автобусы с нулевым уровнем выбросов. Это позволит поддерживать экологические цели Узбекистана и способствовать развитию современных транспортных решений в крупных городах, укрепляя национальную промышленную экосистему.