«O‘zatom» vakillari va Fransiyaning Framatome kompaniyasi atom energetikasi sohasida hamkorlikni rivojlantirish masalalarini muhokama qildilar. Ishchi uchrashuv 9-mart kuni Framatome shtab-kvartirasida agentlik direktori Azim Ahmedxadjayev va kompaniyaning katta ijrochi vitse-prezidenti Loran Tyeffri ishtirokida bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar atom elektr stansiyalarida texnologik jarayonlarni boshqarishning zamonaviy avtomatlashtirilgan tizimlarini joriy etishga asosiy e’tiborni qaratdilar. Shuningdek, tajriba almashish, texnologiyalarni uzatish va yadro obyektlarining ishonchliligi va xavfsizligini oshirish bo‘yicha qo‘shma ishlar masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekistonda atom energetika bloklarini qurish loyihalarini amalga oshirishda strategik sheriklik istiqboli alohida mavzu bo‘ldi. Framatome yadro sanoatining jahon yetakchilaridan biri hisoblanadi va allaqachon «Rosatom» bilan birgalikda xalqaro loyihalarda, jumladan, Vengriyadagi «Paksh II» va Misrdagi «El-Dabaa» AES qurilishida ishtirok etmoqda.

Представители Узатом и французской компании Framatome обсудили развитие сотрудничества в сфере атомной энергетики. Рабочая встреча прошла 9 марта в штаб-квартире Framatome при участии директора агентства Азим Ахмедхаджаев и старшего исполнительного вице-президента компании Лоран Тьеффри.
Основное внимание стороны уделили внедрению современных автоматизированных систем управления технологическими процессами на атомных электростанциях. Также обсуждались вопросы обмена опытом, передачи технологий и совместной работы для повышения надежности и безопасности ядерных объектов.
Отдельной темой стала перспектива стратегического партнёрства при реализации проектов строительства атомных энергоблоков в Узбекистан. Framatome является одним из мировых лидеров ядерной отрасли и уже участвует в международных проектах совместно с Росатом, включая строительство АЭС «Пакш II» в Венгрия и «Эль-Дааба» в Египет.