«O‘zatom» vakillari va Fransiyaning Framatome kompaniyasi atom energetikasi sohasida hamkorlikni rivojlantirish masalalarini muhokama qildilar. Ishchi uchrashuv 9-mart kuni Framatome shtab-kvartirasida agentlik direktori Azim Ahmedxadjayev va kompaniyaning katta ijrochi vitse-prezidenti Loran Tyeffri ishtirokida bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar atom elektr stansiyalarida texnologik jarayonlarni boshqarishning zamonaviy avtomatlashtirilgan tizimlarini joriy etishga asosiy e’tiborni qaratdilar. Shuningdek, tajriba almashish, texnologiyalarni uzatish va yadro obyektlarining ishonchliligi va xavfsizligini oshirish bo‘yicha qo‘shma ishlar masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekistonda atom energetika bloklarini qurish loyihalarini amalga oshirishda strategik sheriklik istiqboli alohida mavzu bo‘ldi. Framatome yadro sanoatining jahon yetakchilaridan biri hisoblanadi va allaqachon «Rosatom» bilan birgalikda xalqaro loyihalarda, jumladan, Vengriyadagi «Paksh II» va Misrdagi «El-Dabaa» AES qurilishida ishtirok etmoqda.

Uzbekistan Seeks Technologies for its NPP: "Uzatom" Holds Talks with Framatome
Representatives of Uzatom and the French company Framatome discussed the development of cooperation in the field of nuclear energy. The working meeting took place on March 9 at Framatome headquarters with the participation of the director of the agency, Azim Akhmedkhadjaev, and the senior executive vice president of the company, Laurent Thieffry.
The parties focused on the introduction of modern automated process control systems at nuclear power plants. Issues of experience exchange, technology transfer, and joint work to improve the reliability and safety of nuclear facilities were also discussed.
A separate topic was the prospect of a strategic partnership in the implementation of nuclear power unit construction projects in Uzbekistan. Framatome is one of the world leaders in the nuclear industry and is already participating in international projects with Rosatom, including the construction of the Paks II NPP in Hungary and the El Dabaa NPP in Egypt.