O'zbekistonda bloggerlar reklamasini markalashmoqchi
Mamlakatda bloggerlarning onlayn-reklamasini markalash joriy etish rejalashtirilmoqda, bu ularning nashrlar hajmini va oladigan daromadlarini nazorat qilish imkonini beradi. Bu g'oyani bosh davlat soliq inspektori Kamola Ahmedjanova ta'kidladi va bu tizim internetdagi reklama oqimini aniqroq hisobga olishga yordam berishini aytdi.
Amalga oshirish uchun ma'lumotlarni mustaqil tahlil qiladigan mashinaviy o'qitish elementlari bilan axborot platformasi ishga tushiriladi. Tashabbusni tartibga soluvchi hujjat Adliya vazirligi bilan birgalikda ishlab chiqilmoqda.
Avvalroq, fevral oyida soliq organlari O'zbekistonda shunga o'xshash tizimni yaratishda sinovdan o'tgan amaliyotlarni joriy etish uchun bloggerlarning daromadlarini nazorat qilish bo'yicha Rossiya tajribasini o'rgangan edi.

The country plans to introduce labeling of online advertising by bloggers in order to control the volume of publications and the income they receive. The idea was voiced by the chief state tax inspector Kamola Akhmedzhanova, noting that the system will help to more accurately account for advertising flows on the Internet.
To implement this, an information platform with elements of machine learning will be used, which will independently analyze data. The document regulating the initiative is being developed jointly with the Ministry of Justice.
Earlier, in February, tax authorities studied the Russian experience of controlling the income of bloggers in order to introduce proven practices when creating a similar system in Uzbekistan.