O'zbekistonda bloggerlar reklamasini markalashmoqchi
Mamlakatda bloggerlarning onlayn-reklamasini markalash joriy etish rejalashtirilmoqda, bu ularning nashrlar hajmini va oladigan daromadlarini nazorat qilish imkonini beradi. Bu g'oyani bosh davlat soliq inspektori Kamola Ahmedjanova ta'kidladi va bu tizim internetdagi reklama oqimini aniqroq hisobga olishga yordam berishini aytdi.
Amalga oshirish uchun ma'lumotlarni mustaqil tahlil qiladigan mashinaviy o'qitish elementlari bilan axborot platformasi ishga tushiriladi. Tashabbusni tartibga soluvchi hujjat Adliya vazirligi bilan birgalikda ishlab chiqilmoqda.
Avvalroq, fevral oyida soliq organlari O'zbekistonda shunga o'xshash tizimni yaratishda sinovdan o'tgan amaliyotlarni joriy etish uchun bloggerlarning daromadlarini nazorat qilish bo'yicha Rossiya tajribasini o'rgangan edi.

В стране планируется введение маркировки онлайн-рекламы блогеров, чтобы контролировать объём публикаций и получаемые ими доходы. Идею озвучила главный государственный налоговый инспектор Камола Ахмеджанова, отметив, что система поможет точнее учитывать рекламные потоки в интернете.
Для реализации задействуют информационную платформу с элементами машинного обучения, которая будет самостоятельно анализировать данные. Документ, регламентирующий инициативу, разрабатывается совместно с Министерством юстиции.
Ранее, в феврале, налоговые органы изучали российский опыт контроля доходов блогеров, чтобы внедрить проверенные практики при создании аналогичной системы в Узбекистане.