O'zbekiston va Qozog'iston yadro energetikasi sohasida hamkorlikni mustahkamlamoqda
Parijda bo‘lib o‘tgan II Xalqaro yadro energetikasi sammitida O‘zbekiston va Qozog‘iston delegatsiyalarining ishchi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Muhokamada O‘zbekiston Atom energetikasi agentligi direktori Azim Axmedxadjayev va Qozog‘iston Atom energetikasi agentligi raisi Almasadam Satqaliyev ishtirok etdi.
Tomonlar yadro energiyasidan tinchlik maqsadlarida foydalanishni rivojlantirish, radiatsiya xavfsizligini ta’minlash, tajriba almashish va kadrlar tayyorlash masalalarini muhokama qildilar. Bundan tashqari, har ikki mamlakatda atom elektr stansiyalarini qurish bo‘yicha loyihalarni muvofiqlashtirish uchun qo‘shma ishchi guruhini tuzish rejalashtirilgan.
Atom energetikasining iqlim maqsadlariga erishish va mintaqaning energetika xavfsizligini ta’minlashdagi roliga alohida e’tibor qaratildi. Uchrashuv yakunida qo‘shma loyihalar va tashabbuslarni batafsil muhokama qilish uchun Qozog‘iston delegatsiyasining O‘zbekistonga tashrifi kelishib olindi.

A working meeting of delegations from Uzbekistan and Kazakhstan took place at the II International Nuclear Energy Summit in Paris. The discussion was attended by the Director of the Atomic Energy Agency of Uzbekistan, Azim Akhmedkhadjaev, and the Chairman of the Atomic Energy Agency of Kazakhstan, Almasadam Satkaliev.
The parties discussed the development of peaceful uses of nuclear energy, ensuring radiation safety, exchange of experience and training. In addition, it is planned to create a joint working group to coordinate projects for the construction of nuclear power plants in both countries.
Particular attention was paid to the role of nuclear energy in achieving climate goals and ensuring the energy security of the region. Following the meeting, a visit by the Kazakh delegation to Uzbekistan was agreed to discuss joint projects and initiatives in detail.