Fitch O'zbekiston Milliy bankining reytingini "barqaror" prognozi bilan tasdiqladi
Fitch reytinglar "bb" darajasida mustahkamlangan GSR tomonidan potentsial davlat qo‘llab-quvvatlashini aks ettirishini ta’kidlaydi. Yuqori VR bankning bozordagi yetakchi roli, kapitallashuvi, likvidligi va rentabelligi bilan bog‘liq, garchi kredit portfelining kontsentratsiyasi va aktivlarning dollarizatsiyasi bilan bog‘liq xavflar saqlanib qolsa ham.
Bank bozorning eng yirik o‘yinchisi bo‘lib qolmoqda, uning ulushi 2025-yil oxiriga kelib bank sektorining aktivlarining 16 foizini tashkil etdi. Asosiy e’tibor korporativ va chakana kreditlashga, shu jumladan davlat korxonalarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan, agentlik esa operatsion muhitning yanada yaxshilanishi va tarkibiy xavflarning kamayishini prognoz qilmoqda.

Fitch подтвердила рейтинг Национального банка Узбекистана с прогнозом «устойчиво»
Агентство Fitch Ratings 13 марта подтвердило долгосрочные рейтинги дефолта эмитента (IDR) Национального банка внешнеэкономической деятельности Узбекистана на уровне «BB» в иностранной и национальной валюте с прогнозом «устойчиво». Рейтинг жизнеспособности (VR) банка остался на уровне «b+».
Fitch отмечает, что рейтинги отражают потенциальную государственную поддержку, закреплённую GSR на уровне «bb». Высокий VR обусловлен ведущей ролью банка на рынке, капитализацией, ликвидностью и прибыльностью, хотя сохраняются риски, связанные с концентрацией кредитного портфеля и долларизацией активов.
Банк остаётся крупнейшим игроком на рынке, на долю которого к концу 2025 года приходилось 16% активов банковского сектора. Основное внимание уделяется корпоративному и розничному кредитованию, включая поддержку государственных предприятий, а агентство прогнозирует дальнейшее улучшение операционной среды и снижение структурных рисков.