Ashxobodda O‘zbekiston elchisi Ravshanbek Alimovning Turkmaniston avtomobil yo‘llari vaziri Xangeldi Kerimov bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Tomonlar avtomobil yo‘llari qurilishi sohasida hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, ikki davlat o‘rtasida transport-tranzit yo‘laklarini kengaytirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Muzokaralar ishtirokchilari yo‘l qurilishiga zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, infratuzilma loyihalarini boshqarishni raqamlashtirish va ko‘priklar loyihalashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratdilar. Shuningdek, tajriba almashish va o‘zaro manfaatdor bo‘lgan boshqa yo‘nalishlarda hamkorlik qilish masalalari ham muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar amaliy hamkorlikni, jumladan, delegatsiyalar almashinuvini va mutaxassislarning ishchi uchrashuvlarini o‘tkazishni faolroq rivojlantirishga kelishib oldilar. Ashxobod — Turkmanobod tezyurar avtomobil yo‘lining qurilishi va ishga tushirilishi mamlakatlar o‘rtasida savdo va yuk tashish hajmini oshirishga yordam berishi va mintaqaning xalqaro transport yo‘nalishlaridagi rolini kuchaytirishi kutilmoqda.

Узбекистан и Туркменистан усиливают дорожное сотрудничество
В Ашхабаде прошла встреча посла Узбекистана Равшанбека Алимова с министром автомобильных дорог Туркменистана Хангелди Керимовым. Стороны обсудили развитие сотрудничества в сфере строительства автодорог, а также перспективы расширения транспортно-транзитных коридоров между двумя странами.
Отдельное внимание участники переговоров уделили внедрению современных технологий в дорожное строительство, цифровизации управления инфраструктурными проектами и вопросам проектирования мостов. Также обсуждался обмен опытом и совместная работа по другим направлениям, представляющим взаимный интерес.
По итогам встречи стороны договорились активнее развивать практическое взаимодействие, включая обмен делегациями и проведение рабочих встреч специалистов. Ожидается, что строительство и запуск скоростной автодороги Ашхабад — Туркменабад поможет увеличить объемы торговли и грузоперевозок между странами и усилит роль региона в международных транспортных маршрутах.