Ashxobodda O‘zbekiston elchisi Ravshanbek Alimovning Turkmaniston avtomobil yo‘llari vaziri Xangeldi Kerimov bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Tomonlar avtomobil yo‘llari qurilishi sohasida hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, ikki davlat o‘rtasida transport-tranzit yo‘laklarini kengaytirish istiqbollarini muhokama qildilar.
Muzokaralar ishtirokchilari yo‘l qurilishiga zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, infratuzilma loyihalarini boshqarishni raqamlashtirish va ko‘priklar loyihalashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratdilar. Shuningdek, tajriba almashish va o‘zaro manfaatdor bo‘lgan boshqa yo‘nalishlarda hamkorlik qilish masalalari ham muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar amaliy hamkorlikni, jumladan, delegatsiyalar almashinuvini va mutaxassislarning ishchi uchrashuvlarini o‘tkazishni faolroq rivojlantirishga kelishib oldilar. Ashxobod — Turkmanobod tezyurar avtomobil yo‘lining qurilishi va ishga tushirilishi mamlakatlar o‘rtasida savdo va yuk tashish hajmini oshirishga yordam berishi va mintaqaning xalqaro transport yo‘nalishlaridagi rolini kuchaytirishi kutilmoqda.

Uzbekistan and Turkmenistan strengthen road cooperation
A meeting was held in Ashgabat between the Ambassador of Uzbekistan Ravshanbek Alimov and the Minister of Motor Roads of Turkmenistan Hangeldi Kerimov. The parties discussed the development of cooperation in the field of road construction, as well as the prospects for expanding transport and transit corridors between the two countries.
Special attention was paid to the introduction of modern technologies in road construction, digitalization of infrastructure project management and bridge design. The exchange of experience and joint work in other areas of mutual interest were also discussed.
Following the meeting, the parties agreed to actively develop practical cooperation, including the exchange of delegations and working meetings of specialists. It is expected that the construction and launch of the Ashgabat-Turkmenabad highway will help increase trade and cargo transportation between the countries and strengthen the region's role in international transport routes.