Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatining Olmaliq shahrida uchinchi misni qayta ishlash zavodining ishga tushirilishida ishtirok etdi. Yangi obyekt Ramazon va Navroʻz arafasida foydalanishga topshirilayotgan yirik loyihalar turkumidan oʻrin oldi. Davlat rahbarining soʻzlariga koʻra, bunday tashabbuslar iqtisodiyotni rivojlantirish, ish oʻrinlarini yaratish va fuqarolarning farovonligini oshirishga qaratilgan.
Loyiha qiymati 2,7 milliard dollarni tashkil etdi. Yangi zavod nafaqat sanoat korxonasi, balki tabiiy resurslarni qayta ishlash chuqurligini sezilarli darajada oshirish va mamlakatning sanoat salohiyatini kuchaytirish imkonini beradigan zamonaviy sanoat kompleksi sifatida koʻrilmoqda.
Soʻnggi yillarda Oʻzbekistonning togʻ-metallurgiya sanoati keng koʻlamli transformatsiyani boshdan kechirdi. Agar ilgari qimmatbaho va rangli metallarni qazib olish bilan faqat ikkita kombinat shugʻullangan boʻlsa, islohotlar va qariyb 10 milliard dollar xorijiy investitsiyalarni jalb qilish natijasida hozirda ushbu sektorda 65 ta xususiy kompaniya faoliyat yuritmoqda. Soʻnggi yillarda oltin ishlab chiqarish 118,4 tonnaga yetdi, shuningdek, kumush, uran va mis qazib olish hajmi oshdi, sanoatning umumiy mahsulot hajmi 270 trillion soʻmga yetdi.
Shu bilan birga, mutaxassislarning daromadlari oshirilmoqda: ekskavator mashinistlari 30 million soʻmgacha, burgʻulovchilar va karer samosvallari haydovchilari 40 milliongacha, geologlar va marksheyderlar esa 70 million soʻmgacha daromad olishlari mumkin.

Медный гигант за 2,7 млрд долларов: в Алмалыке запустили новый завод
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев принял участие в запуске третьего медеперерабатывающего завода в Алмалыке Ташкентской области. Новый объект стал частью серии крупных проектов, которые вводятся в эксплуатацию в преддверии Рамазана и Навруза. По словам главы государства, такие инициативы направлены на развитие экономики, создание рабочих мест и улучшение благосостояния граждан.
Стоимость проекта составила 2,7 млрд долларов. Новый завод рассматривается не просто как промышленное предприятие, а как современный индустриальный комплекс, который позволит значительно увеличить глубину переработки природных ресурсов и усилит промышленный потенциал страны.
За последние годы горно-металлургическая отрасль Узбекистана прошла масштабную трансформацию. Если раньше добычей драгоценных и цветных металлов занимались лишь два комбината, то благодаря реформам и привлечению около 10 млрд долларов иностранных инвестиций сейчас в секторе работают 65 частных компаний. Производство золота за последние годы достигло 118,4 т, увеличились также объёмы добычи серебра, урана и меди, а общий выпуск продукции отрасли вырос до 270 трлн сумов.
Одновременно повышаются доходы специалистов: машинисты экскаваторов могут зарабатывать до 30 млн сумов, бурильщики и водители карьерных самосвалов — до 40 млн, а геологи и маркшейдеры — до 70 млн сумов.