Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatining Olmaliq shahrida uchinchi misni qayta ishlash zavodining ishga tushirilishida ishtirok etdi. Yangi obyekt Ramazon va Navroʻz arafasida foydalanishga topshirilayotgan yirik loyihalar turkumidan oʻrin oldi. Davlat rahbarining soʻzlariga koʻra, bunday tashabbuslar iqtisodiyotni rivojlantirish, ish oʻrinlarini yaratish va fuqarolarning farovonligini oshirishga qaratilgan.
Loyiha qiymati 2,7 milliard dollarni tashkil etdi. Yangi zavod nafaqat sanoat korxonasi, balki tabiiy resurslarni qayta ishlash chuqurligini sezilarli darajada oshirish va mamlakatning sanoat salohiyatini kuchaytirish imkonini beradigan zamonaviy sanoat kompleksi sifatida koʻrilmoqda.
Soʻnggi yillarda Oʻzbekistonning togʻ-metallurgiya sanoati keng koʻlamli transformatsiyani boshdan kechirdi. Agar ilgari qimmatbaho va rangli metallarni qazib olish bilan faqat ikkita kombinat shugʻullangan boʻlsa, islohotlar va qariyb 10 milliard dollar xorijiy investitsiyalarni jalb qilish natijasida hozirda ushbu sektorda 65 ta xususiy kompaniya faoliyat yuritmoqda. Soʻnggi yillarda oltin ishlab chiqarish 118,4 tonnaga yetdi, shuningdek, kumush, uran va mis qazib olish hajmi oshdi, sanoatning umumiy mahsulot hajmi 270 trillion soʻmga yetdi.
Shu bilan birga, mutaxassislarning daromadlari oshirilmoqda: ekskavator mashinistlari 30 million soʻmgacha, burgʻulovchilar va karer samosvallari haydovchilari 40 milliongacha, geologlar va marksheyderlar esa 70 million soʻmgacha daromad olishlari mumkin.

Copper Giant for $2.7 Billion: New Plant Launched in Almalyk
The project should dramatically increase copper processing and strengthen the country's mining and metallurgical industry
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev participated in the launch of the third copper processing plant in Almalyk, Tashkent region. The new facility is part of a series of large projects that are being put into operation on the eve of Ramadan and Navruz. According to the head of state, such initiatives are aimed at developing the economy, creating jobs, and improving the well-being of citizens.
The project cost $2.7 billion. The new plant is seen not just as an industrial enterprise, but as a modern industrial complex that will significantly increase the depth of processing of natural resources and strengthen the country's industrial potential.
In recent years, the mining and metallurgical industry of Uzbekistan has undergone a major transformation. Previously, only two plants were engaged in the extraction of precious and non-ferrous metals, but thanks to reforms and attracting about $10 billion in foreign investment, there are now 65 private companies operating in the sector. Gold production in recent years has reached 118.4 tons, and the production of silver, uranium, and copper has also increased, with the total output of the industry growing to 270 trillion soums.
At the same time, the incomes of specialists are increasing: excavator operators can earn up to 30 million soums, drillers and quarry truck drivers up to 40 million, and geologists and surveyors up to 70 million soums.