O'zbekiston interneti o'sishda: .UZ domenlari soni 150 mingdan oshdi
Milliy .UZ domeni yangi rekord o'rnatdi: ro'yxatdan o'tgan domen nomlarining umumiy soni 150 mingdan oshdi. Bu ko'rsatkich mamlakat internet infratuzilmasining faol rivojlanishini va foydalanuvchilar va kompaniyalarning raqamli faolligi o'sishini aks ettiradi.
Ro'yxatga olishlar sonining o'sishi biznes va turli tashkilotlar milliy domen zonasiga tobora ko'proq ishonayotganidan dalolat beradi. Kompaniyalar, startaplar, ta'lim loyihalari va davlat tashabbuslari saytlarni ishga tushirish va o'zlarining onlayn-loyihalarini ilgari surish uchun .UZ domenidan foydalanishmoqda.
Domen ma'muriyati ekotizimni rivojlantirish va ro'yxatga olish tartibini soddalashtirish ustida ishlashda davom etmoqda. Milliy domen maydonining yanada kengayishi mamlakatning raqamli muhitini mustahkamlashga va biznes, texnologiyalar va foydalanuvchilarni yagona internet-makonda birlashtirishga yordam berishi kutilmoqda.

Национальный домен .UZ установил новый рекорд: общее число зарегистрированных доменных имён превысило отметку 150 тыс. Этот показатель отражает активное развитие интернет-инфраструктуры страны и рост цифровой активности пользователей и компаний.
Рост числа регистраций говорит о том, что бизнес и различные организации всё больше доверяют национальной доменной зоне. Компании, стартапы, образовательные проекты и государственные инициативы всё чаще используют домен .UZ для запуска сайтов и продвижения своих онлайн-проектов.
Администрация домена продолжает работать над развитием экосистемы и упрощением процедуры регистрации. Ожидается, что дальнейшее расширение национального доменного пространства будет способствовать укреплению цифровой среды страны и объединению бизнеса, технологий и пользователей в едином интернет-пространстве.