2025-yilda O'zbekiston iqtisodiyoti sezilarli darajada tezlashdi: Yevroosiyo taraqqiyot banki ma'lumotlariga ko'ra, YaIM 6,7% o'sishga nisbatan 7,7% ga o'sdi. Shu bilan birga, inflyatsiya 7,3% gacha, 2026-yil boshida esa 7,2% gacha pasaydi, bu so'nggi 9 yildagi eng past ko'rsatkich bo'ldi. Yuqori eksport daromadlari va pul o'tkazmalari o'sishi fonida milliy valyuta ham mustahkamlandi.
Asosiy drayverlar ichki talab va xizmat ko'rsatish sektori bo'ldi: chakana savdo 14,7% ga, xizmatlar 14,8% ga, qurilish 14,2% ga o'sdi. Sanoat 6,8% ga o'sdi, bunda qayta ishlash tarmoqlari yuqori sur'atni ko'rsatdi - 7,1%, bu davom etayotgan industrializatsiyani aks ettiradi. Asosiy kapitalga investitsiyalar 10,5% ga oshdi, to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalar oqimi esa deyarli 47% ga ko'tarildi.
2026-yilda iqtisodiyot yuqori sur'atni saqlab qolmoqda: yanvar oyida sanoat 7,8% ga, savdo esa 14,7% ga o'sdi. Markaziy bank stavkani 14% darajasida ushlab turib, qattiq pul-kredit siyosatini qo'llab-quvvatlamoqda, ammo inflyatsiya pasayishi bilan uning yumshatilishiga o'tish mumkin. Tahlilchilarning fikricha, yil yakunlariga ko'ra YaIM o'sishi taxminan 6,7% ni tashkil qiladi.

Record Investments and Gold Exports Accelerated the Economy to Maximums
Uzbekistan's economy accelerated significantly in 2025: according to the Eurasian Development Bank, GDP grew by 7.7% against 6.7% the previous year. At the same time, inflation decreased to 7.3%, and at the beginning of 2026 — to 7.2%, which became the minimum value in the last 9 years. Against the background of high export revenues and growth of remittances, the national currency also strengthened.
The main drivers were domestic demand and the service sector: retail trade added 14.7%, services — 14.8%, construction — 14.2%. Industry grew by 6.8%, with processing industries showing a higher rate — 7.1%, which reflects the ongoing industrialization. Investments in fixed capital increased by 10.5%, and the inflow of direct foreign investments soared by almost 47%.
In 2026, the economy maintains a high pace: already in January, industry grew by 7.8%, and trade — by 14.7%. The Central Bank keeps the rate at 14%, maintaining a tight monetary policy, but as inflation decreases, a transition to its easing is possible. Analysts expect that by the end of the year, GDP growth will be about 6.7%.