Toshkentda videokameralar va favqulodda yordam tugmachalari bilan jihozlangan "aqlli" avtobus bekatlari o'rnatila boshlandi, bu haqda Yo'l harakati harakatini tashkil etish markazi (Yo'l harakati HH markazi) xabar berdi. Har bir bekatda markazlashtirilgan kuzatuv tizimiga ulangan ikkita kamera, shuningdek, favqulodda vaziyatlarga tezkor javob berish uchun "SOS" tugmasi bo'ladi. Nogironligi bo'lgan odamlar uchun maxsus kutish joylari mavjud.
Xavfsizlik tizimlaridan tashqari, bekatlarda avtobuslar harakati jadvali aks etgan elektron tablolar va yo'lovchilar qulayligi uchun savdo avtomatlari paydo bo'ladi. Yo'l harakati HH markazi yangiliklar shahar transportining qulayligi va texnologik darajasini oshirishini ta'kidlamoqda.
Avvalroq shahar hokimiyati yo'lovchilar uchun bo'sh joyni ta'minlash maqsadida bekatlar hududidan savdo nuqtalarini olib tashlashga qaror qilgan edi. Ushbu chora-tadbirlar xizmat ko'rsatish sifatini yaxshilash va yanada xavfsiz va zamonaviy shahar transport muhitini yaratishga qaratilgan.

Ташкент превращается в умный город: новые автобусные остановки с камерами и SOS
В Ташкент начали устанавливать «умные» автобусные остановки, оборудованные видеокамерами и кнопками экстренной помощи, сообщили в Центре организации дорожного движения (ЦОДД). Каждая остановка будет иметь две камеры, подключенные к централизованной системе наблюдения, а также кнопку «SOS» для оперативного реагирования на чрезвычайные ситуации. Для людей с ограниченными возможностями предусмотрены специальные зоны ожидания.
Кроме систем безопасности, на остановках появятся электронные табло с расписанием движения автобусов и вендинговые аппараты для удобства пассажиров. В ЦОДД отмечают, что нововведения повысят уровень комфорта и технологичности городского транспорта.
Ранее власти города решили убрать торговые точки с территорий остановок, чтобы обеспечить свободное пространство для пассажиров. Эти меры направлены на улучшение качества обслуживания и создание более безопасной и современной городской транспортной среды.