O‘zbekistondagi eng yirik BYD zavodi ulkan rejalarini e’lon qildi: 2030 yilga kelib korxona o‘nlab yangi elektromobil va gibrid modellarini ishlab chiqarishni rejalashtirmoqda.
2026 yilga kelib zavod 40 mingta mashina ishlab chiqarishni rejalashtirmoqda, bu o‘tgan yilga nisbatan ikki barobar ko‘pdir. BYD Uzbekistan Factory bosh direktori Azizbek Muhitdinovning ta’kidlashicha, bir yil ichida bitta modelni to‘liq ishlab chiqarish sikliga tez o‘tish mintaqa uchun rekorddir va xitoylik hamkorlar texnologik yordam va jarayonlarni standartlashtirishda faol yordam bermoqda.
Birinchi bosqichda korxona allaqachon Yuan Up elektrokrossoverini ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ydi: uch yulduzli sertifikatdan so‘ng zavod ishlab chiqarishni boshladi va yil oxiriga qadar butun siklni to‘liq o‘zlashtirish rejalashtirilgan. Taqqoslash uchun, 2024 yilda O‘zbekistonda atigi 368 ta Yuan Up sotilgan bo‘lsa, 2025 yilda – 6,8 mingta, 2026 yilga esa 25 mingta mashina ishlab chiqarish rejalashtirilgan.
2030 yilga kelib zavodning quvvati yiliga 200 mingta elektromobil va gibridga yetkaziladi. Buning uchun taxminan 200 million dollar investitsiya jalb etiladi va Jizzax viloyatida 10 mingga yaqin ish o‘rni yaratiladi. BYD Uzbekistan Factory qo‘shma korxonasi 2023 yil sentyabr oyida «O‘zavtosanoat» bilan kelishuvga asosan ochilgan, ishlab chiqarish esa 2024 yilning yozida boshlangan. 2025 yilda ishlab chiqarish besh barobarga – 20,2 mingta avtomobilga oshdi.

Крупнейший завод BYD в Узбекистане объявил амбициозные планы: к 2030 году на предприятии планируется выпуск около десяти новых моделей электромобилей и гибридов.
Уже в 2026 году завод намерен произвести 40 тыс. машин, что вдвое больше, чем в прошлом году. Генеральный директор BYD Uzbekistan Factory Азизбек Мухитдинов подчеркнул, что быстрый переход к полному циклу производства одной модели за год – рекорд для региона, а китайские партнёры активно помогают с технологической поддержкой и стандартизацией процессов.
На первом этапе предприятие уже наладило выпуск электрокроссовера Yuan Up: после сертификации с тремя звёздами завод начал производство, а к концу года планируется полностью освоить весь цикл. Для сравнения, в 2024 году в Узбекистане продали всего 368 Yuan Up, в 2025-м – 6,8 тыс., а на 2026 год запланирован выпуск 25 тыс. машин.
К 2030 году мощность завода увеличится до 200 тыс. электромобилей и гибридов в год. Для этого привлечут около $200 млн инвестиций и создадут примерно 10 тыс. рабочих мест в Джизакской области. Совместное предприятие BYD Uzbekistan Factory было открыто в сентябре 2023 года по соглашению с «Узавтосаноат», а производство стартовало летом 2024 года. Уже в 2025 году выпуск вырос в пять раз – до 20,2 тыс. автомобилей.