O‘zbekistondagi eng yirik BYD zavodi ulkan rejalarini e’lon qildi: 2030 yilga kelib korxona o‘nlab yangi elektromobil va gibrid modellarini ishlab chiqarishni rejalashtirmoqda.
2026 yilga kelib zavod 40 mingta mashina ishlab chiqarishni rejalashtirmoqda, bu o‘tgan yilga nisbatan ikki barobar ko‘pdir. BYD Uzbekistan Factory bosh direktori Azizbek Muhitdinovning ta’kidlashicha, bir yil ichida bitta modelni to‘liq ishlab chiqarish sikliga tez o‘tish mintaqa uchun rekorddir va xitoylik hamkorlar texnologik yordam va jarayonlarni standartlashtirishda faol yordam bermoqda.
Birinchi bosqichda korxona allaqachon Yuan Up elektrokrossoverini ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ydi: uch yulduzli sertifikatdan so‘ng zavod ishlab chiqarishni boshladi va yil oxiriga qadar butun siklni to‘liq o‘zlashtirish rejalashtirilgan. Taqqoslash uchun, 2024 yilda O‘zbekistonda atigi 368 ta Yuan Up sotilgan bo‘lsa, 2025 yilda – 6,8 mingta, 2026 yilga esa 25 mingta mashina ishlab chiqarish rejalashtirilgan.
2030 yilga kelib zavodning quvvati yiliga 200 mingta elektromobil va gibridga yetkaziladi. Buning uchun taxminan 200 million dollar investitsiya jalb etiladi va Jizzax viloyatida 10 mingga yaqin ish o‘rni yaratiladi. BYD Uzbekistan Factory qo‘shma korxonasi 2023 yil sentyabr oyida «O‘zavtosanoat» bilan kelishuvga asosan ochilgan, ishlab chiqarish esa 2024 yilning yozida boshlangan. 2025 yilda ishlab chiqarish besh barobarga – 20,2 mingta avtomobilga oshdi.

BYD Prepares to Conquer the Uzbekistan Market: 10 New Electric Vehicle Models by 2030
BYD's largest plant in Uzbekistan has announced ambitious plans: by 2030, the company plans to produce about ten new models of electric vehicles and hybrids.
As early as 2026, the plant intends to produce 40,000 cars, which is twice as much as last year. Azizbek Mukhitdinov, CEO of BYD Uzbekistan Factory, emphasized that the rapid transition to a full production cycle of one model in a year is a record for the region, and Chinese partners are actively helping with technological support and standardization of processes.
At the first stage, the company has already launched the production of the Yuan Up electric crossover: after certification with three stars, the plant began production, and by the end of the year it is planned to fully master the entire cycle. For comparison, in 2024, only 368 Yuan Ups were sold in Uzbekistan, in 2025 – 6.8 thousand, and the production of 25 thousand cars is planned for 2026.
By 2030, the plant's capacity will increase to 200,000 electric vehicles and hybrids per year. To do this, about $200 million of investments will be attracted and about 10,000 jobs will be created in the Jizzakh region. The BYD Uzbekistan Factory joint venture was opened in September 2023 under an agreement with Uzavtosanoat, and production started in the summer of 2024. Already in 2025, production increased fivefold – to 20.2 thousand cars.