AO Uzbekistan Airports 10 yilga mo'ljallangan rivojlanish strategiyasi bo'yicha tender e'lon qildi
AO Uzbekistan Airports butun milliy aeroportlar tizimini rivojlantirishning o'n yillik strategiyasini ishlab chiqadigan kompaniyani tanlash bo'yicha tender e'lon qildi. Reja jamiyatning to'g'ridan-to'g'ri boshqaruvi ostidagi aeroportlarni ham, davlat-xususiy sheriklik yoki kontsessiya shartlarida ob'ektlarni, shuningdek, tashqi yoki xususiy boshqaruvga o'tishi mumkin bo'lgan kelajakdagi havo bandargohlarini ham qamrab oladi.
Hujjat barcha aeroportlarni yagona strategiyaga birlashtirishi, sanoatning barqaror rivojlanishini ta'minlashi va geopolitika, iqtisodiyot, texnologiyalar va bozordagi mumkin bo'lgan o'zgarishlarni hisobga olishi kerak. Strategiya investitsiyalar va boshqaruv samaradorligini oshirish uchun yo'nalish bo'ladi.
Aviatsiya, transport infratuzilmasi yoki strategik konsalting sohasida tajribaga ega xalqaro va mahalliy kompaniyalar ishtirok etishga taklif etiladi. Loyihaning asosiy maqsadi - O'zbekiston aeroportlarini xalqaro aviatsiya makoniga integratsiya qilish va butun sanoatning rivojlanishini rag'batlantirish imkonini beradigan uzoq muddatli yo'l xaritasini yaratish.

International and local companies are invited to participate
Uzbekistan Airports JSC has announced a tender to select a company that will develop a ten-year development strategy for the entire national airport system. The plan covers both airports under the direct management of the company and facilities under PPP or concession agreements, as well as future air harbors that may come under external or private management.
The document should unite all airports into a single strategy, ensuring sustainable development of the industry and taking into account possible changes in geopolitics, economics, technology and the market. The strategy will serve as a guide for investment and improved management efficiency.
International and local companies with experience in aviation, transport infrastructure or strategic consulting are invited to participate. The main goal of the project is to create a long-term roadmap that will allow integrating Uzbek airports into the international aviation space and stimulate the development of the entire industry.