Amerikalik biznesning O'zbekistonda o'sishi
2026-yil 1-fevral holatiga ko'ra, O'zbekistonda Amerika kapitali ishtirokidagi 346 ta korxona faoliyat yuritmoqda, deb xabar beradi Statistika Milliy qo'mitasi. Ulardan 146 tasi mahalliy sheriklar bilan qo'shma korxonalar, 200 tasi esa to'liq xorijiy kompaniyalardir.
Toshkent bunday kompaniyalar soni bo'yicha yetakchi bo'lib qolmoqda: poytaxtda 241 ta korxona ro'yxatga olingan. Toshkent viloyatida 33 ta kompaniya, Samarqandda – 21 ta, Buxoroda – 8 ta, boshqa hududlarda esa ularning soni birdan yettitagacha o'zgarib turadi.
Amerika biznesining faolligi mamlakatning deyarli barcha hududlarini, jumladan, Qashqadaryo, Navoiy, Farg'ona va Jizzax viloyatlarini, shuningdek, Qoraqalpog'iston Respublikasini qamrab oladi. Bunday o'sish AQShning O'zbekistonda investitsiyalar kiritish va sanoatni rivojlantirishga bo'lgan qiziqishi davom etayotganidan dalolat beradi.

По состоянию на 1 февраля 2026 года в Узбекистане работают 346 предприятий с участием американского капитала, сообщает Национальный комитет по статистике. Из них 146 – совместные предприятия с местными партнёрами, а 200 – полностью иностранные компании.
Лидером по количеству таких компаний остаётся Ташкент: в столице зарегистрировано 241 предприятие. В Ташкентской области функционируют 33 компании, в Самаркандской – 21, в Бухарской – 8, а в других регионах их количество варьируется от одного до семи.
Активность американского бизнеса охватывает почти все регионы страны, включая Кашкадарьинскую, Навоийскую, Ферганскую и Джизакскую области, а также Республику Каракалпакстан. Такой рост свидетельствует о продолжающемся интересе США к инвестициям и развитию промышленности в Узбекистане.