O'zbekistonda kriptoaktivlarda to'lovlarni tashqi savdo uchun ham, chakana sektor uchun ham sinovdan o'tkazish rejalashtirilgan. Bu haqda NAPM direktori birinchi o'rinbosari Vyacheslav Pak ma'lum qildi va uchta asosiy yo'nalishni ta'kidladi: blokcheyn to'lov tizimini yaratish, xalqaro hisob-kitoblarda kriptoaktivlardan foydalanish va ularni chakana operatsiyalarda qo'llash.
Stablecoinlarni joriy etish vositachilarni yo'q qilish, komissiyalarni kamaytirish va tranzaktsiyalarni tezlashtirish imkonini beradi. SWIFT orqali an'anaviy o'tkazmalardan farqli o'laroq, ular uch kundan bir haftagacha davom etishi mumkin, blokcheyn asosidagi operatsiyalar daqiqa yoki hatto soniyalarni oladi.
Pakning ta'kidlashicha, yangi tizim tranzaktsiya xarajatlarini minimallashtiradi: hozirda banklar o'rtasida har bir o'tkazma bosqichi komissiya bilan birga keladi va blokcheyn yechimi uni deyarli butunlay yo'q qilishga imkon beradi va tezroq va arzonroq hisob-kitoblarni ta'minlaydi.

Uzbekistan accelerates payments: crypto payments to be tested in trade and retail
Uzbekistan plans to test payments in crypto assets for both foreign trade and the retail sector. This was announced by Vyacheslav Pak, First Deputy Director of the NAPP, who noted three key areas: the creation of a blockchain payment system, the use of crypto assets in international settlements, and their use in retail operations.
The introduction of stablecoins will eliminate intermediaries, reduce commissions, and speed up transactions. Unlike traditional transfers via SWIFT, which can take from three days to a week, blockchain-based operations will take minutes or even seconds.
Pak emphasized that the new system minimizes transaction costs: currently, each stage of a transfer between banks is accompanied by a commission, and the blockchain solution will almost completely eliminate it, providing faster and cheaper settlements.