O'zbekistonda kriptoaktivlarda to'lovlarni tashqi savdo uchun ham, chakana sektor uchun ham sinovdan o'tkazish rejalashtirilgan. Bu haqda NAPM direktori birinchi o'rinbosari Vyacheslav Pak ma'lum qildi va uchta asosiy yo'nalishni ta'kidladi: blokcheyn to'lov tizimini yaratish, xalqaro hisob-kitoblarda kriptoaktivlardan foydalanish va ularni chakana operatsiyalarda qo'llash.
Stablecoinlarni joriy etish vositachilarni yo'q qilish, komissiyalarni kamaytirish va tranzaktsiyalarni tezlashtirish imkonini beradi. SWIFT orqali an'anaviy o'tkazmalardan farqli o'laroq, ular uch kundan bir haftagacha davom etishi mumkin, blokcheyn asosidagi operatsiyalar daqiqa yoki hatto soniyalarni oladi.
Pakning ta'kidlashicha, yangi tizim tranzaktsiya xarajatlarini minimallashtiradi: hozirda banklar o'rtasida har bir o'tkazma bosqichi komissiya bilan birga keladi va blokcheyn yechimi uni deyarli butunlay yo'q qilishga imkon beradi va tezroq va arzonroq hisob-kitoblarni ta'minlaydi.

Узбекистан ускоряет расчёты: криптоплатежи протестируют в торговле и ритейле
В Узбекистане планируется тестирование платежей в криптоактивах как для внешней торговли, так и для розничного сектора. Об этом сообщил первый заместитель директора НАПП Вячеслав Пак, отметив три ключевых направления: создание блокчейн‑платежной системы, использование криптоактивов в международных расчетах и их применение в розничных операциях.
Внедрение стейблкоинов позволит исключить посредников, сократить комиссии и ускорить транзакции. В отличие от традиционных переводов через SWIFT, которые могут занимать от трёх дней до недели, операции на базе блокчейна будут занимать минуты или даже секунды.
Пак подчеркнул, что новая система минимизирует транзакционные издержки: сейчас каждая стадия перевода между банками сопровождается комиссией, а блокчейн‑решение позволит практически полностью её устранить, обеспечивая более быстрые и дешёвые расчёты.