$1,4 milliard mintaqaga: xitoylik investor Andijon viloyatida keng ko'lamli qurilishni boshlaydi
Andijon viloyatida Xitoyning Hainan Xintanbo Investment kompaniyasi ishtirokida yirik investitsiya loyihasi boshlanadi. Hamkorlik to‘g‘risidagi bitim O‘zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi va viloyat hokimligi bilan imzolandi. Umumiy investitsiyalar hajmi 1,4 milliard dollardan ortiq.
Hujjatda to‘rtta loyihani amalga oshirish nazarda tutilgan: Yangi Andijonda zamonaviy turar joy majmuasini qurish, Xonobodda «Quruq port» xalqaro logistika markazini yaratish, sun’iy ko‘lga ega turistik zonani rivojlantirish hamda muhandislik va yo‘l infratuzilmasini rivojlantirish.
Kutilishicha, loyihalar mintaqaga 2000 dan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratadi va iqtisodiy o‘sish drayveriga aylanadi. Hokimiyat, shuningdek, Hainan Xintanbo Investment bilan hamkorlik O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi investitsiya aloqalarini mustahkamlaydi va mintaqa infratuzilmasini rivojlantirishni tezlashtiradi, deb umid qilmoqda.

В Андижанской области стартует крупный инвестиционный проект с участием китайской компании Hainan Xintanbo Investment. Соглашение о сотрудничестве подписано с Министерством инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана и региональными властями. Общий объем вложений превышает $1,4 млрд.
Документ предусматривает реализацию сразу четырёх проектов: строительство современного жилого комплекса в Новом Андижане, создание международного логистического центра «Сухой порт» в Ханабаде, развитие туристической зоны с искусственным озером и развитие инженерной и дорожной инфраструктуры.
Ожидается, что проекты дадут региону более 2000 новых рабочих мест и станут драйвером экономического роста. Власти также рассчитывают, что сотрудничество с Hainan Xintanbo Investment усилит инвестиционные связи между Узбекистаном и Китаем и ускорит развитие инфраструктуры региона.