Britaniya tomoni uzoq muddatli va tizimli hamkorlikdan manfaatdor ekanligini bildirdi
O‘zbekiston British Petroleum bilan hamkorlikni kengaytirishni muhokama qilmoqda, bunda yirik investitsiyalar va texnologik rivojlanishga e’tibor qaratilmoqda. Elchi Ravshan Usmonov kompaniya vakili Maykl Denison bilan muzokaralar o‘tkazdi, unda tomonlar fevral oyida bo‘lib o‘tgan Tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov ishtirokidagi uchrashuvdan keyingi taraqqiyotni qayd etdilar. Aynan o‘shanda kelgusi qo‘shma loyihalarga asos solingan edi.
Britaniya tomoni uzoq muddatli va tizimli hamkorlikdan manfaatdor ekanligini bildirdi. Uglevodorodlarni qidirish va qazib olish, zamonaviy texnologiyalarni joriy etish va energetika infratuzilmasini rivojlantirish asosiy yo‘nalishlar qatorida tilga olindi. Bunday loyihalar nafaqat sohaga turtki berishi, balki mamlakatning investitsiya muhitiga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.
Muzokaralar yakunida BP V Toshkent xalqaro investitsiya forumida ishtirok etish niyatini tasdiqladi. Ushbu tadbir O‘zbekiston va xalqaro energetika o‘yinchilari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish va yangi tashabbuslarni ishga tushirish uchun muhim platforma sifatida qaralmoqda.

BP готова вложиться по-крупному: Узбекистан усиливает энергетическое партнёрство
Узбекистан обсуждает расширение сотрудничества с British Petroleum, делая ставку на крупные инвестиции и технологическое развитие. Посол Равшан Усманов провёл переговоры с представителем компании Майклом Денисоном, где стороны отметили прогресс после встречи с участием главы МИД Бахтиёра Саидова, прошедшей в феврале. Именно тогда был заложен фундамент для дальнейших совместных проектов.
Британская сторона выразила заинтересованность в долгосрочном и системном партнёрстве. В числе ключевых направлений названы разведка и добыча углеводородов, внедрение современных технологий и развитие энергетической инфраструктуры. Ожидается, что такие проекты не только усилят отрасль, но и положительно скажутся на инвестиционном климате страны.
По итогам переговоров BP подтвердила намерение участвовать в V Ташкентском международном инвестиционном форуме. Это событие рассматривается как важная площадка для запуска новых инициатив и дальнейшего углубления сотрудничества между Узбекистаном и международными энергетическими игроками.