Britaniya tomoni uzoq muddatli va tizimli hamkorlikdan manfaatdor ekanligini bildirdi
O‘zbekiston British Petroleum bilan hamkorlikni kengaytirishni muhokama qilmoqda, bunda yirik investitsiyalar va texnologik rivojlanishga e’tibor qaratilmoqda. Elchi Ravshan Usmonov kompaniya vakili Maykl Denison bilan muzokaralar o‘tkazdi, unda tomonlar fevral oyida bo‘lib o‘tgan Tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov ishtirokidagi uchrashuvdan keyingi taraqqiyotni qayd etdilar. Aynan o‘shanda kelgusi qo‘shma loyihalarga asos solingan edi.
Britaniya tomoni uzoq muddatli va tizimli hamkorlikdan manfaatdor ekanligini bildirdi. Uglevodorodlarni qidirish va qazib olish, zamonaviy texnologiyalarni joriy etish va energetika infratuzilmasini rivojlantirish asosiy yo‘nalishlar qatorida tilga olindi. Bunday loyihalar nafaqat sohaga turtki berishi, balki mamlakatning investitsiya muhitiga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.
Muzokaralar yakunida BP V Toshkent xalqaro investitsiya forumida ishtirok etish niyatini tasdiqladi. Ushbu tadbir O‘zbekiston va xalqaro energetika o‘yinchilari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish va yangi tashabbuslarni ishga tushirish uchun muhim platforma sifatida qaralmoqda.

Uzbekistan is discussing expanding cooperation with British Petroleum, focusing on large investments and technological development. Ambassador Ravshan Usmanov held talks with company representative Michael Denison, where the parties noted progress after a meeting with the participation of Foreign Minister Bakhtiyor Saidov, which took place in February. It was then that the foundation was laid for further joint projects.
The British side expressed interest in a long-term and systematic partnership. Key areas include exploration and production of hydrocarbons, the introduction of modern technologies, and the development of energy infrastructure. It is expected that such projects will not only strengthen the industry but also have a positive impact on the country's investment climate.
Following the negotiations, BP confirmed its intention to participate in the V Tashkent International Investment Forum. This event is seen as an important platform for launching new initiatives and further deepening cooperation between Uzbekistan and international energy players.