Rosatom va O'zatom qo'shimcha kelishuv imzoladilar, bu O'zbekistonda bo'lajak atom stantsiyasining konfiguratsiyasini qayta ko'rib chiqadi. Hujjat kombinatsiyalangan sxemaga o'tishni mustahkamlaydi: loyiha bitta maydon ichida ham kichik, ham katta energiya bloklarini birlashtiradi.
Rejalashtirilgan kichik quvvatli stantsiyaga VVER-1000 3+ avlod reaktorlari asosida ikkita to'liq energiya bloki qo'shiladi. Shu bilan birga, tarkibga har biri 55 MVt quvvatga ega bo'lgan RITM-200N reaktorli ikkita modul kiradi. Bunday yondashuv energiya tizimining moslashuvchanligini oshirishi va yanada barqaror ishlab chiqarishni ta'minlashi kerak.
Avvalroq tomonlar kichik AES qurilishi bo'yicha birinchi eksport shartnomasini imzolagan edilar, yangi kelishuv esa loyihani amalda kompleks energetika klasteriga kengaytiradi. Hujjatni Rosatom rahbari Aleksey Lixachev va O'zatom direktori Azim Ahmedxadjayev imzoladilar.

Росатом и Узатом подписали дополнительное соглашение, которое пересматривает конфигурацию будущей атомной станции в Узбекистане. Документ закрепляет переход к комбинированной схеме: проект объединит как малые, так и крупные энергоблоки в рамках одной площадки.
К уже запланированной станции малой мощности добавят два полноценных энергоблока на базе реакторов ВВЭР-1000 поколения 3+. Одновременно в состав войдут два модуля с реакторами РИТМ-200Н мощностью по 55 МВт каждый. Такой подход должен повысить гибкость энергосистемы и обеспечить более стабильную генерацию.
Ранее стороны заключили первый экспортный контракт на строительство малой АЭС, а новое соглашение фактически расширяет проект до комплексного энергетического кластера. Документ подписали глава Росатома Алексей Лихачёв и директор Узатома Азим Ахмедхаджаев.