AES ehtiyojlarning 15% gacha qismini qoplaydi: O'zbekiston atom energetikasiga tayanmoqda
Rosatom O'zbekistonda qurilayotgan atom elektr stansiyasi to'liq quvvatga chiqqanidan so'ng mamlakatning umumiy energiya iste'molining 15 foizigacha ta'minlay olishiga umid qilmoqda. Bu haqda davlat korporatsiyasi rahbari Aleksey Lixachev loyihaning strategik ahamiyatini ta'kidlab aytib o'tdi.
Uning so'zlariga ko'ra, yadroviy generatsiyani rivojlantirish respublika energetika tizimini mustahkamlashning muhim elementi bo'ladi. Aholi sonining o'sishi va yalpi ichki mahsulotning barqaror o'sishi fonida ishonchli energiya manbalariga bo'lgan ehtiyoj ortib bormoqda va AES ushbu talabni qisman qondirishi kerak.
Shunday qilib, loyiha mamlakatning energetika vazifalarini uzoq muddatli hal qilish, tizimning barqarorligini oshirish va boshqa generatsiya manbalariga qaramlikni kamaytirishga qodir yechim sifatida ko'rilmoqda.

АЭС закроет до 15% потребностей: Узбекистан делает ставку на атомную энергетику
Росатом рассчитывает, что строящаяся в Узбекистане атомная электростанция после выхода на полную мощность сможет обеспечивать до 15% всего энергопотребления страны. Об этом сообщил глава госкорпорации Алексей Лихачёв, подчеркнув стратегическую значимость проекта.
По его словам, развитие ядерной генерации станет важным элементом укрепления энергосистемы республики. На фоне роста населения и стабильного увеличения ВВП потребность в надёжных источниках энергии продолжает увеличиваться, и АЭС должна частично закрыть этот спрос.
Таким образом, проект рассматривается как долгосрочное решение энергетических задач страны, способное повысить устойчивость системы и снизить зависимость от других источников генерации.