Toshkent superspeed avtobuslarni oladi: Nurafshongacha yo'l ikki baravar qisqartiriladi
Toshkent viloyati xalq deputatlari kengashi Nurafshonni poytaxtning Bektemir tumani bilan bog'laydigan yirik transport loyihasi konsepsiyasini tasdiqladi. Qaror 24-mart kuni qabul qilindi, tashabbus prezident farmoniga muvofiq amalga oshirilmoqda va 23 kilometr yo'lni modernizatsiya qilishni o'z ichiga oladi, shundan qariyb 20 km qismi 6–10 polosagacha kengaytirilgan holda kapital rekonstruksiya qilinadi.
Asosiy yangilik ajratilgan polosali, umumiy oqimdan jismonan ajratilgan tezkor avtobus qatnovi (BRT) tizimi bo'ladi. Iqlim nazorati bilan jihozlangan to'qqizta yopiq stansiya quriladi, "aqlli" chorrahalar, videokuzatuv va harakatni avtomatlashtirilgan boshqarish tizimi o'rnatiladi. Loyiha, shuningdek, ikkita transport yechimi, beshta ko'prik va panduslar hamda liftlar bilan jihozlangan to'qqizta yerosti o'tish joyini nazarda tutadi.
BRT'ni joriy etish Toshkent va Nurafshon o'rtasidagi yo'l vaqtini 50–60 daqiqadan 30 daqiqagacha qisqartirishga, o'rtacha harakat tezligini esa 60 km/soatgacha oshirishga imkon beradi. Tizimning o'tkazuvchanlik qobiliyati sutkasiga 50 mingdan ortiq yo'lovchidan oshadi, aholisi 150 mingdan ziyod bo'lgan hudud esa yaxshilangan mobillik, kamroq tirbandlik va avariyalarni oladi, bu iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanish uchun shart-sharoit yaratadi.

Ташкентский областной кенгаш народных депутатов утвердил концепцию масштабного транспортного проекта, который соединит Нурафшан с Бектемирским районом столицы. Решение принято 24 марта, инициатива реализуется по указу президента и включает модернизацию 23 километров дороги, из которых почти 20 км пройдут капитальную реконструкцию с расширением до 6–10 полос.
Главной новинкой станет система скоростного автобусного сообщения (BRT) с выделенными полосами, физически отделёнными от общего потока. Будут построены девять закрытых станций с климат-контролем, установлены «умные» перекрёстки, видеонаблюдение и автоматизированное управление движением. Проект предусматривает также две транспортные развязки, пять мостов и девять подземных переходов с пандусами и лифтами.
Реализация BRT позволит сократить путь между Ташкентом и Нурафшаном с 50–60 до 30 минут, увеличив среднюю скорость движения до 60 км/ч. Пропускная способность системы превысит 50 тысяч пассажиров в сутки, а регион с населением более 150 тысяч человек получит улучшенную мобильность, меньше пробок и аварий, что создаст предпосылки для экономического и социального развития.