Toshkent superspeed avtobuslarni oladi: Nurafshongacha yo'l ikki baravar qisqartiriladi
Toshkent viloyati xalq deputatlari kengashi Nurafshonni poytaxtning Bektemir tumani bilan bog'laydigan yirik transport loyihasi konsepsiyasini tasdiqladi. Qaror 24-mart kuni qabul qilindi, tashabbus prezident farmoniga muvofiq amalga oshirilmoqda va 23 kilometr yo'lni modernizatsiya qilishni o'z ichiga oladi, shundan qariyb 20 km qismi 6–10 polosagacha kengaytirilgan holda kapital rekonstruksiya qilinadi.
Asosiy yangilik ajratilgan polosali, umumiy oqimdan jismonan ajratilgan tezkor avtobus qatnovi (BRT) tizimi bo'ladi. Iqlim nazorati bilan jihozlangan to'qqizta yopiq stansiya quriladi, "aqlli" chorrahalar, videokuzatuv va harakatni avtomatlashtirilgan boshqarish tizimi o'rnatiladi. Loyiha, shuningdek, ikkita transport yechimi, beshta ko'prik va panduslar hamda liftlar bilan jihozlangan to'qqizta yerosti o'tish joyini nazarda tutadi.
BRT'ni joriy etish Toshkent va Nurafshon o'rtasidagi yo'l vaqtini 50–60 daqiqadan 30 daqiqagacha qisqartirishga, o'rtacha harakat tezligini esa 60 km/soatgacha oshirishga imkon beradi. Tizimning o'tkazuvchanlik qobiliyati sutkasiga 50 mingdan ortiq yo'lovchidan oshadi, aholisi 150 mingdan ziyod bo'lgan hudud esa yaxshilangan mobillik, kamroq tirbandlik va avariyalarni oladi, bu iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanish uchun shart-sharoit yaratadi.

The Tashkent Regional Council of People's Deputies has approved the concept of a large-scale transport project that will connect Nurafshan with the Bektemir district of the capital. The decision was made on March 24, the initiative is being implemented by presidential decree and includes the modernization of 23 kilometers of road, of which almost 20 km will undergo major reconstruction with expansion to 6–10 lanes.
The main innovation will be a bus rapid transit (BRT) system with dedicated lanes physically separated from the general traffic flow. Nine enclosed stations with climate control will be built, and "smart" intersections, video surveillance, and automated traffic management will be installed. The project also includes two transport interchanges, five bridges, and nine underpasses with ramps and elevators.
The implementation of BRT will reduce the journey between Tashkent and Nurafshan from 50–60 to 30 minutes, increasing the average speed to 60 km/h. The system's capacity will exceed 50,000 passengers per day, and the region with a population of over 150,000 people will benefit from improved mobility, fewer traffic jams and accidents, creating the prerequisites for economic and social development.