O'zbekiston va IBM raqamli infratuzilmada yutuq tayyorlamoqda
Muzokaralarning asosiy mavzusi O'zbekistonning turli hududlarida zamonaviy "yashil" ma'lumotlar markazlarini qurish tashabbusi bo'ldi
O'zbekiston raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatovning AQShga xizmat safari doirasida IBM vitse-prezidenti Emili Fonteyn bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi, unda investitsiyalarni kengaytirish va texnologik hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Asosiy e'tibor investitsiya muhitini takomillashtirishga va mahalliy hamda xalqaro hamkorlarning ishtiroki uchun sharoit yaratishga qaratildi.
Muzokaralarning asosiy mavzusi O'zbekistonning turli hududlarida zamonaviy "yashil" ma'lumotlar markazlarini qurish tashabbusi bo'ldi. O'zbekiston tomoni bunday loyihalarni amalga oshirish uchun amaldagi imtiyozlar va preferensiyalarni taqdim etdi, bu esa ilg'or texnologiyalarni joriy etishni tezlashtirish va infratuzilmaning energiya samaradorligini oshirish imkonini beradi.
Uchrashuv yakunida tomonlar mamlakatning raqamli infratuzilmasini mustahkamlashga va texnologik sektorga investitsiyalarni jalb qilishga qaratilgan qo'shma loyihalarni amalga oshirishdan manfaatdor ekanliklarini tasdiqladilar. IBM bilan hamkorlik O'zbekistonning IT-ekotizimini modernizatsiya qilish va uning global raqobatbardoshligini oshirish uchun katalizator bo'lishi kerak.

Uzbekistan and IBM Prepare for Breakthrough in Digital Infrastructure
The key topic of negotiations was the initiative to build modern "green" data centers in various regions of Uzbekistan
As part of a working visit to the United States, the Minister of Digital Technologies of Uzbekistan, Sherzod Shermatov, met with IBM Vice President Emily Fontaine to discuss expanding investments and developing technological cooperation. The main focus was on improving the investment climate and creating conditions for the participation of both local and international partners.
The key topic of negotiations was the initiative to build modern "green" data centers in various regions of Uzbekistan. The Uzbek side presented the current benefits and preferences for the implementation of such projects, which will accelerate the introduction of advanced technologies and increase the energy efficiency of the infrastructure.
Following the meeting, the parties confirmed their interest in jointly implementing projects aimed at strengthening the country's digital infrastructure and attracting investment in the technology sector. Cooperation with IBM should become a catalyst for modernizing Uzbekistan's IT ecosystem and increasing its global competitiveness.