O'zbekiston va Qozog'iston yuk tashishni rekord darajada oshirmoqda
Asosiy loyiha bo'lib, Darbaza - Maktaaral liniyasini xalqaro o'tish joyiga chiqishi bilan qurish qolmoqda
O‘zbekiston va Qozog‘iston temir yo‘l transporti sohasida hamkorlikni kuchaytirib, chegara infratuzilmasini rivojlantirishga e’tibor qaratmoqda. Milliy temir yo‘l kompaniyalari rahbarlarining ishchi uchrashuvida yuk tashish natijalari va o‘tkazish qobiliyatini oshirish bo‘yicha keyingi qadamlar muhokama qilindi.
2025-yil oxirgi o‘n yillikda rekord bo‘ldi: yuk tashishning umumiy hajmi 32,3 million tonnaga yetdi, bu o‘tgan yilga nisbatan 16 foizga ko‘pdir. Qozog‘iston 13 million tonnaga yaqin yuk eksport qildi, shu bilan birga O‘zbekistonga g‘alla yetkazib berish 32 foizga oshdi va 4,5 million tonnadan oshdi. 2026-yilda o‘sish davom etmoqda – dastlabki 2 oyda 6,6 million tonna yuk tashildi, bu o‘tgan yilga nisbatan 37,5 foizga ko‘pdir.
Asosiy loyiha bo‘lib, Darbaza – Maktaaral liniyasini xalqaro o‘tish joyiga chiqishi bilan qurish qolmoqda. Shu bilan birga, infratuzilma modernizatsiya qilinmoqda, jumladan, harakatni boshqarishning zamonaviy tizimlarini joriy etish. Tomonlar yuqori sur’atlarni saqlab qolish va mintaqaning tranzit salohiyatini kuchaytirishga umid qilmoqda.

Узбекистан и Казахстан наращивают перевозки рекордными темпами
Ключевым проектом остается строительство линии Дарбаза — Мактаарал с выходом на международный переход
Узбекистан и Казахстан усиливают сотрудничество в сфере железнодорожных перевозок, делая ставку на развитие приграничной инфраструктуры. В ходе рабочей встречи руководителей национальных железнодорожных компаний обсуждались итоги перевозок и дальнейшие шаги по увеличению пропускной способности.
2025 год стал рекордным за последнее десятилетие: общий объем грузоперевозок достиг 32,3 млн тонн, что на 16% больше предыдущего года. Казахстан экспортировал около 13 млн тонн грузов, при этом поставки зерна в Узбекистан выросли на 32% и превысили 4,5 млн тонн. В 2026 году рост продолжается — за первые 2 месяца перевезено 6,6 млн тонн, что на 37,5% больше год к году.
Ключевым проектом остается строительство линии Дарбаза — Мактаарал с выходом на международный переход. Параллельно модернизируется инфраструктура, включая внедрение современных систем управления движением. Стороны рассчитывают сохранить высокие темпы и усилить транзитный потенциал региона.