O'zbekiston va Qozog'iston yuk tashishni rekord darajada oshirmoqda
Asosiy loyiha bo'lib, Darbaza - Maktaaral liniyasini xalqaro o'tish joyiga chiqishi bilan qurish qolmoqda
O‘zbekiston va Qozog‘iston temir yo‘l transporti sohasida hamkorlikni kuchaytirib, chegara infratuzilmasini rivojlantirishga e’tibor qaratmoqda. Milliy temir yo‘l kompaniyalari rahbarlarining ishchi uchrashuvida yuk tashish natijalari va o‘tkazish qobiliyatini oshirish bo‘yicha keyingi qadamlar muhokama qilindi.
2025-yil oxirgi o‘n yillikda rekord bo‘ldi: yuk tashishning umumiy hajmi 32,3 million tonnaga yetdi, bu o‘tgan yilga nisbatan 16 foizga ko‘pdir. Qozog‘iston 13 million tonnaga yaqin yuk eksport qildi, shu bilan birga O‘zbekistonga g‘alla yetkazib berish 32 foizga oshdi va 4,5 million tonnadan oshdi. 2026-yilda o‘sish davom etmoqda – dastlabki 2 oyda 6,6 million tonna yuk tashildi, bu o‘tgan yilga nisbatan 37,5 foizga ko‘pdir.
Asosiy loyiha bo‘lib, Darbaza – Maktaaral liniyasini xalqaro o‘tish joyiga chiqishi bilan qurish qolmoqda. Shu bilan birga, infratuzilma modernizatsiya qilinmoqda, jumladan, harakatni boshqarishning zamonaviy tizimlarini joriy etish. Tomonlar yuqori sur’atlarni saqlab qolish va mintaqaning tranzit salohiyatini kuchaytirishga umid qilmoqda.

Uzbekistan and Kazakhstan are increasing transportation at a record pace
The construction of the Darbaza - Maktaaral line with access to the international crossing remains a key project
Uzbekistan and Kazakhstan are strengthening cooperation in the field of railway transportation, focusing on the development of border infrastructure. During a working meeting of the heads of national railway companies, the results of transportation and further steps to increase throughput were discussed.
2025 became a record year for the last decade: the total volume of cargo transportation reached 32.3 million tons, which is 16% more than the previous year. Kazakhstan exported about 13 million tons of cargo, while grain supplies to Uzbekistan increased by 32% and exceeded 4.5 million tons. In 2026, growth continues — 6.6 million tons were transported in the first 2 months, which is 37.5% more year-on-year.
The construction of the Darbaza — Maktaaral line with access to the international crossing remains a key project. At the same time, infrastructure is being modernized, including the introduction of modern traffic management systems. The parties expect to maintain high rates and strengthen the transit potential of the region.