O'zbekiston xalqaro elektromobillar forumida transportning kelajagini namoyish etdi
27-martgacha davom etadigan forum Xitoy, Yaponiya, Hindiston va Janubiy Koreya kabi 30 dan ortiq davlat vakillarini to'pladi
Janubiy Koreyaning Jeju shahrida bo‘lib o‘tgan 13-Xalqaro elektromobillar forumida O‘zbekiston transport vaziri o‘rinbosari Ilhomjon Abdug‘afforov mamlakat transport sohasidagi islohotlarni taqdim etdi. Asosiy e’tibor raqamlashtirish, jamoat transportini modernizatsiya qilish va ekologik toza yechimlarni joriy etishga qaratildi.
Nutq davomida tashuvchilar uchun raqamli platformalar yaratish, xizmatlarni onlayn rejimga o‘tkazish, monitoring va nazoratni yaxshilash, shuningdek, yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish sifatini oshirish haqida batafsil ma’lumot berildi. Shuningdek, elektromobillarni joriy etish va zararli moddalar chiqindilarini kamaytirish bo‘yicha milliy strategiyalar taqdim etildi.
27-martgacha davom etadigan forum Xitoy, Yaponiya, Hindiston va Janubiy Koreya kabi 30 dan ortiq davlat vakillarini to‘pladi. Tadbir elektromobillar va yashil transport sohasida innovatsiyalar almashish, xalqaro hamkorlikni mustahkamlash va yangi texnologiyalarni namoyish etish uchun maydon bo‘ldi.

Uzbekistan Showcased the Future of Transport at the International Electric Mobility Forum
The forum, which runs until March 27, brought together representatives from more than 30 countries, including China, Japan, India, and South Korea
At the 13th International Electric Vehicle Expo in Jeju, South Korea, Uzbekistan's Deputy Minister of Transport Ilkhomzhon Abdugafarov presented reforms in the country's transport sector. The main emphasis was placed on digitalization, modernization of public transport, and the introduction of environmentally friendly solutions.
During the presentation, details were provided on the creation of digital platforms for carriers, the transfer of services online, improved monitoring and control, and improved passenger service quality. National strategies for the introduction of electric vehicles and the reduction of harmful emissions were also presented.
The forum, which runs until March 27, brought together representatives from more than 30 countries, including China, Japan, India, and South Korea. The event became a platform for exchanging innovations, strengthening international cooperation, and demonstrating new technologies in the field of electric mobility and green transport.