23 aprel kuni Toshkentda sun’iy intellekt yordamida bank tizimlarini transformatsiya qilish va yangi moliyaviy texnologiyalarni rivojlantirishga bag‘ishlangan FinCore Asia forumi bo‘lib o‘tadi. Tadbir U-enter innovatsiya markazida bo‘lib o‘tadi va bank platformalari, raqamli valyutalar va ekotizimlarning kelajagini muhokama qiladigan ekspertlarni to‘playdi.
Dastur uchta asosiy yo‘nalishni o‘z ichiga oladi: klassik arxitekturalardan platforma yechimlariga o‘tish, bank jarayonlariga sun’iy intellektni joriy etish va zamonaviy to‘lov vositalarini rivojlantirish. Ishtirokchilar platformalashning afzalliklari va xavflarini, shuningdek, bunday o‘zgarishlarning moliyaviy tashkilotlarning biznes modellariga ta’sirini tahlil qiladilar. Sun’iy intellekt moslashuvchan ekotizimlarni yaratishga qanday yordam berishi va raqamli transformatsiyani tezlashtirishiga alohida e’tibor qaratiladi.
Forum doirasida AI Native konsepsiyasiga o‘tish ham muhokama qilinadi — bunda sun’iy intellekt butun bank infratuzilmasining asosi bo‘ladi. Yakuniy sessiya to‘lovlarning kelajagiga bag‘ishlanadi: raqamli valyutalar, kriptovalyutalar va steyblkoinlar, shuningdek, banklarning fintex kompaniyalari va marketpleyslar bilan o‘zaro aloqasining yangi stsenariylari.

23 апреля в Ташкенте пройдет форум FinCore Asia, посвященный трансформации банковских систем с помощью искусственного интеллекта и развитию новых финансовых технологий. Мероприятие состоится в инновационном центре U-enter и соберет экспертов, обсуждающих будущее банковских платформ, цифровых валют и экосистем.
Программа включает три ключевых направления: переход от классических архитектур к платформенным решениям, внедрение ИИ в банковские процессы и развитие современных платежных инструментов. Участники разберут плюсы и риски платформизации, а также влияние таких изменений на бизнес-модели финансовых организаций. Отдельное внимание уделят тому, как ИИ помогает создавать гибкие экосистемы и ускоряет цифровую трансформацию.
В рамках форума также обсудят переход к концепции AI Native — когда искусственный интеллект становится основой всей банковской инфраструктуры. Финальная сессия будет посвящена будущему платежей: цифровым валютам, криптовалютам и стейблкоинам, а также новым сценариям взаимодействия банков с финтех-компаниями и маркетплейсами.