O'zbekiston islomiy bankingni ishga tushiradi: banklar yangi huquqlarga va alohida litsenziyalarga ega bo'ladi
Mamlakat moliyaviy bozorda o'yin qoidalarini o'zgartiradi va bank xizmatlarining yangi modeliga eshik ochadi
O'zbekistonda islomiy bankingni joriy etish uchun asos yaratadigan qonun tasdiqlandi. 2026-yil 27-martda imzolangan hujjat ushbu segmentning ishlashi uchun to'liq huquqiy bazani shakllantiradi va bir nechta asosiy tartibga solish sohalarini qamrab oladi. Uni ishlab chiqishda Markaziy bank mahalliy va xorijiy mutaxassislar bilan birgalikda xalqaro tajribani hisobga olgan holda ishladi.
Islohot doirasida Soliq va Fuqarolik kodekslarining, shuningdek, boshqa bir qator qonunlarning qoidalari qayta ko'rib chiqildi. Islomiy moliyaviy operatsiyalar va investitsiya depozitlari, shuningdek, ularni o'tkazish standartlari, shu jumladan asosiy tushunchalar kiritildi. Ushbu tamoyillar asosida ishlashni istagan banklar uchun alohida litsenziya, uni olish shartlari aniq belgilangan holda nazarda tutilgan.
Bunday litsenziyaga ega banklar nafaqat moliyaviy xizmatlar ko'rsatishi, balki savdo bilan shug'ullanishi, kompaniyalar tashkil etishi va ularning kapitaliga cheklovlarsiz investitsiya kiritishi mumkin. Qoidalarga rioya etilishi ustidan nazorat regulyator va tijorat banklari huzuridagi islomiy moliya bo'yicha maxsus kengashlarga yuklatiladi. Bundan tashqari, yangi yo'nalishni rivojlantirishni rag'batlantirishi kerak bo'lgan soliq xususiyatlari belgilab qo'yilgan. Qonun e'lon qilinganidan keyin 3 oy o'tgach kuchga kiradi.

Узбекистан запускает исламский банкинг: банки получат новые права и отдельные лицензии
В Узбекистане утвердили закон, который закладывает основу для внедрения исламского банкинга. Документ, подписанный 27 марта 2026 года, формирует полноценную правовую базу для работы этого сегмента и охватывает сразу несколько ключевых сфер регулирования. Над его разработкой работал Центральный банк совместно с местными и зарубежными специалистами с учетом международной практики.
В рамках реформы пересмотрены положения Налогового и Гражданского кодексов, а также ряда других законов. Введены базовые понятия, включая исламские финансовые операции и инвестиционные депозиты, а также стандарты их проведения. Отдельно предусмотрена новая лицензия для банков, желающих работать по этим принципам, с четко прописанными условиями ее получения.
Банки с такой лицензией смогут не только оказывать финансовые услуги, но и заниматься торговлей, создавать компании и инвестировать в их капитал без ограничений. Контроль за соблюдением правил возложат на специальные советы по исламским финансам при регуляторе и коммерческих банках. Дополнительно прописаны налоговые особенности, которые должны стимулировать развитие нового направления. Закон начнет действовать через 3 месяца после публикации.