O'zbekiston sun'iy yo'ldosh internetiga tayyorlanmoqda: eng chekka hududlar 2026-yilda ulanadi
Sinov tariqasida ishga tushirish keng ko'lamli raqamli transformatsiya va startaplarni qo'llab-quvvatlashning bir qismi bo'ladi
O‘zbekiston 2026-yilda sun’iy yo‘ldosh internetini sinov tariqasida ishga tushirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda 27-mart kuni Chimkentda bo‘lib o‘tgan Digital Qazaqstan 2026 forumida Bosh vazir Abdulla Aripov ma’lum qildi. Loyihaning asosiy maqsadi — borish qiyin bo‘lgan hududlarni ulash, shu bilan birga texnologiyani joriy etishni tezlashtirish uchun operatorlarga soliq imtiyozlari taklif etiladi.
So‘nggi to‘qqiz yil ichida mamlakat raqamlashtirishda sezilarli yutuqlarga erishdi: keng polosali internet bilan qamrov 41% dan 99,5% gacha o‘sdi, tarmoqning o‘tkazish qobiliyati esa 40 barobar oshdi. Shu bilan birga, milliy sun’iy intellekt infratuzilmasining yadrosiga aylanadigan va pilot loyihalarni sanoatda qo‘llashga o‘tkazish imkonini beradigan yirik hisoblash klasteri qurilmoqda.
O‘zbekiston sun’iy intellekt va startap ekotizimini faol rivojlantirmoqda: Sun’iy intellekt alyansi ochildi, 19 ta ilmiy laboratoriya tashkil etildi, 800 ga yaqin startap faoliyat yuritmoqda, ulardan 60 tasi mahsulot eksport qilmoqda. Venture fondlarining umumiy kapitali 350 million dollarga yetdi, butun ekotizimning qiymati esa 4 milliard dollarga baholanmoqda, bu esa mamlakatga Jahon banki versiyasiga ko‘ra davlat boshqaruvining raqamli yetukligi bo‘yicha jahon reytingida 9-o‘rinni egallash imkonini beradi.

Узбекистан планирует запустить спутниковый интернет в тестовом режиме уже в 2026 году. Об этом 27 марта на форуме Digital Qazaqstan 2026 в Шымкенте заявил премьер-министр Абдулла Арипов. Основная цель проекта — подключение труднодоступных территорий, при этом операторам предложены налоговые льготы для ускорения внедрения технологии.
За последние девять лет страна значительно продвинулась в цифровизации: охват широкополосным интернетом вырос с 41% до 99,5%, а пропускная способность сети увеличилась в 40 раз. Параллельно строится крупный вычислительный кластер, который станет ядром национальной инфраструктуры искусственного интеллекта и позволит переводить пилотные проекты в промышленное использование.
Узбекистан активно развивает ИИ и стартап-экосистему: открыт Альянс искусственного интеллекта, созданы 19 научных лабораторий, функционируют около 800 стартапов, 60 из которых экспортируют продукцию. Совокупный капитал венчурных фондов достиг $350 млн, а стоимость всей экосистемы оценивается в $4 млрд, что позволяет стране занимать 9-е место в мировом рейтинге цифровой зрелости государственного управления по версии Всемирного банка.