2026-yil 1-maydan O‘zbekistonda «Avtomobilsiz kun» va «Avtomobilsiz hafta» nomli yangi ekologik aksiyalar o‘tkazila boshlanadi. Har oyning 10 va 25-kunlarida davlat xizmatchilariga xizmat transportidan foydalanish taqiqlanadi, bunda sanalar ish kunlariga to‘g‘ri kelgan taqdirda haydovchilarning ish haqi saqlanib qoladi.
2026-yil 1-avgustdan trade-in dasturi ishga tushiriladi: jismoniy va yuridik shaxslarga eski mashinalarni topshirib, yangilarini sotib olishda avtokreditning foiz stavkasining bir qismi qoplanadi. Bundan tashqari, «Ekologik transport» tizimi doirasida yil oxirigacha Toshkent ekologik vaziyatni yaxshilash uchun «qizil», «sariq» va «yashil» zonalarga bo‘linadi.
2026-yil 1-apreldan Surxondaryo va Sirdaryo viloyatlarida chang bo‘ronlarini kamaytirish va mintaqada havo sifatini yaxshilashga yordam beradigan «yashil devorlar» yaratish boshlanadi.

В Узбекистане вводят «День» и «Неделю без автомобиля»
С 1 мая 2026 года в Узбекистане начнут проводиться новые экологические акции «День без автомобиля» и «Неделя без автомобиля». Ежемесячно 10 и 25 числа государственным служащим запрещено использовать служебный транспорт, при этом заработная плата водителей сохраняется, если даты приходятся на рабочие дни.
С 1 августа 2026 года стартует программа trade-in: физическим и юридическим лицам компенсируют часть процентной ставки автокредита при сдаче старых машин и покупке новых. Кроме того, в рамках системы «Экологический транспорт» до конца года Ташкент будет разделён на «красные», «жёлтые» и «зелёные» зоны для улучшения экологической ситуации.
С 1 апреля 2026 года в Сурхандарьинской и Сырдарьинской областях начнётся создание «зелёных стен», которые помогут снижать пылевые бури и улучшать качество воздуха в регионе.