O'zbekiston va Turkmaniston energetika sohasidagi hamkorlikni mustahkamlamoqda
Ashxobodda O‘zbekiston elchisi Ravshanbek Alimovning Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisining o‘rinbosari Guvanch Agajanov bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Unda ikki tomonlama hamkorlikni yoqilg‘i-energetika sohasida yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Qo‘shma loyihalarni amalga oshirish va mamlakatlar o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.
Tomonlar O‘zbekiston va Turkmaniston rahbarlarining siyosiy irodasi tufayli ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlar yangi sifat bosqichiga ko‘tarilganini va hamkorlik ko‘plab yo‘nalishlarni qamrab olayotganini ta’kidladilar. Energetika sohasi aniq tashabbuslar va amaliy natijalar bilan mustahkamlanishda davom etmoqda.
Uchrashuv davomida neftь va gaz sohasida kooperatsiyani rivojlantirish, sheriklikni chuqurlashtirish va qo‘shma faoliyatni kengaytirish istiqbollari ham muhokama qilindi. Bu esa har ikki mamlakatning samaradorligi va o‘zaro manfaatini oshirishi kerak.

Узбекистан и Туркменистан укрепляют энергетическое партнёрство
В Ашхабаде состоялась встреча посла Узбекистана Равшанбека Алимова с заместителем Председателя Кабинета Министров Туркменистана Гуванчем Агажановым, на которой обсуждалось дальнейшее развитие двустороннего сотрудничества в топливно-энергетической сфере. Особое внимание уделялось реализации совместных проектов и расширению взаимодействия между странами.
Стороны отметили, что благодаря политической воле руководителей Узбекистана и Туркменистана отношения двух стран достигли нового качественного уровня, а сотрудничество охватывает широкий спектр направлений. Энергетическая сфера продолжает укрепляться конкретными инициативами и практическими результатами.
В ходе встречи также обсуждались перспективы развития кооперации в нефтегазовой отрасли, углубления партнёрства и расширения совместной деятельности, что должно повысить эффективность и взаимную выгоду обеих стран.