O'zbekistonda "Toza havo" milliy loyihasi ishga tushiriladi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2026–2030-yillarga mo‘ljallangan «Toza havo» milliy loyihasini ishga tushirish to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Tashabbusning maqsadi – atmosferaga ifloslantiruvchi moddalar chiqindilarini 10,5 foizga kamaytirish va shaharlarda havo sifatini yaxshilash.
Loyiha doirasida avtomatik monitoring stansiyalarini o‘rnatish, atrof-muhitga ta’siri darajasi bo‘yicha birinchi va ikkinchi toifadagi korxonalarda gaz va changni tozalash tizimlarini joriy etish, shuningdek, PM2,5 ning ruxsat etilgan konsentratsiyalari oshib ketgan kunlar sonini kamaytirish rejalashtirilgan.
Toshkentda kechiktirib bo‘lmaydigan ekologik chora-tadbirlar bo‘yicha komissiyaning ishi 2027-yil 1-martga qadar uzaytirildi — endi u Ekologik vaziyatni yaxshilash bo‘yicha Respublika maxsus komissiyasi nomi ostida faoliyat yuritadi. 1-apreldan boshlab yangi sanoat zonalarini yaratishga muddatli moratoriy joriy etiladi. Ushbu chora-tadbirlar ekologiyani tizimli ravishda yaxshilash va havo sifati ustidan nazoratni kuchaytirishga qaratilgan.

The project plans to install automatic monitoring stations
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev signed a decree launching the national project "Clean Air" for 2026–2030. The goal of the initiative is to reduce emissions of pollutants into the atmosphere by 10.5% and improve air quality in cities.
The project plans to install automatic monitoring stations, introduce gas and dust purification systems at enterprises of the first and second categories according to the level of environmental impact, and reduce the number of days with exceeding permissible concentrations of PM2.5.
In Tashkent, the work of the commission on urgent environmental measures has been extended until March 1, 2027 — now it operates under the name Republican Special Commission for Improving the Environmental Situation. An indefinite moratorium on the creation of new industrial zones is being introduced from April 1. These measures are aimed at systematically improving the environment and strengthening control over air quality.