O'zbekistonda "Toza havo" milliy loyihasi ishga tushiriladi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2026–2030-yillarga mo‘ljallangan «Toza havo» milliy loyihasini ishga tushirish to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Tashabbusning maqsadi – atmosferaga ifloslantiruvchi moddalar chiqindilarini 10,5 foizga kamaytirish va shaharlarda havo sifatini yaxshilash.
Loyiha doirasida avtomatik monitoring stansiyalarini o‘rnatish, atrof-muhitga ta’siri darajasi bo‘yicha birinchi va ikkinchi toifadagi korxonalarda gaz va changni tozalash tizimlarini joriy etish, shuningdek, PM2,5 ning ruxsat etilgan konsentratsiyalari oshib ketgan kunlar sonini kamaytirish rejalashtirilgan.
Toshkentda kechiktirib bo‘lmaydigan ekologik chora-tadbirlar bo‘yicha komissiyaning ishi 2027-yil 1-martga qadar uzaytirildi — endi u Ekologik vaziyatni yaxshilash bo‘yicha Respublika maxsus komissiyasi nomi ostida faoliyat yuritadi. 1-apreldan boshlab yangi sanoat zonalarini yaratishga muddatli moratoriy joriy etiladi. Ushbu chora-tadbirlar ekologiyani tizimli ravishda yaxshilash va havo sifati ustidan nazoratni kuchaytirishga qaratilgan.

В Узбекистане стартует национальный проект «Чистый воздух»
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал указ, который запускает национальный проект «Чистый воздух» на 2026–2030 годы. Цель инициативы — сократить выбросы загрязняющих веществ в атмосферу на 10,5% и улучшить качество воздуха в городах.
В рамках проекта планируется установка автоматических станций мониторинга, внедрение систем очистки газа и пыли на предприятиях первой и второй категории по уровню воздействия на окружающую среду, а также сокращение числа дней с превышением допустимых концентраций PM2,5.
В Ташкенте продлена работа комиссии по неотложным экологическим мерам до 1 марта 2027 года — теперь она действует под названием Республиканская специальная комиссия по улучшению экологической ситуации. С 1 апреля вводится бессрочный мораторий на создание новых промышленных зон. Эти меры направлены на системное улучшение экологии и усиление контроля за качеством воздуха.