O'zbekiston Janubiy Koreya bilan iqtisodiyotning asosiy sektorlarida hamkorlikni faollashtirmoqda. Ilzat Kasimov boshchiligidagi delegatsiyaning tashrifi davomida National Health Insurance Service, SK Bioscience, TKG Aikang, Saehan Elevator va Cellpot kabi yetakchi kompaniyalar va tashkilotlar bilan muzokaralar o'tkazildi. Asosiy e'tibor investitsiyalarni jalb qilish va ilg'or texnologiyalarni joriy etishga qaratilgan.
Tibbiyot sohasida tomonlar sug'urta tizimini rivojlantirish, vaktsinalar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va biotexnologik klaster yaratishni muhokama qilmoqdalar. Ushbu loyihalar mamlakatning sog'liqni saqlash sohasidagi mustaqilligini kuchaytirishi va zamonaviy yechimlarni joriy etishni tezlashtirishi kerak. Janubiy Koreyaning biotexnologiyalar sohasidagi tajribasi kelajakdagi o'sishning asosiy omillaridan biri sifatida ko'rilmoqda.
Shu bilan birga, sanoat va agrosohada tashabbuslar ishlab chiqilmoqda. Suv ta'minoti tizimlarini modernizatsiya qilish, liftlar va eskalatorlar ishlab chiqarishni yo'lga qo'yish, shuningdek, yangi agrotexnologiyalarni joriy etish va ko'chat yetishtirish markazlarini yaratish haqida so'z bormoqda. Qo'shma loyihalar texnologik rivojlanishning drayveri bo'lishi va bir nechta iqtisodiyot tarmoqlarining samaradorligini oshirishi kutilmoqda.

Узбекистан зовёт корейские инвестиции: ставка на медицину, биотех и промышленность
Узбекистан активизирует сотрудничество с Южной Кореей в ключевых секторах экономики. В ходе визита делегации во главе с Ильзат Касимов прошли переговоры с ведущими компаниями и организациями, включая National Health Insurance Service, SK Bioscience, TKG Aikang, Saehan Elevator и Cellpot. Основной акцент сделан на привлечении инвестиций и внедрении передовых технологий.
В медицинской сфере стороны обсуждают развитие системы страхования, локализацию производства вакцин и создание биотехнологического кластера. Эти проекты должны усилить независимость страны в здравоохранении и ускорить внедрение современных решений. Южнокорейский опыт в биотехнологиях рассматривается как один из ключевых факторов будущего роста.
Параллельно прорабатываются инициативы в промышленности и агросекторе. Речь идёт о модернизации систем водоснабжения, запуске производства лифтов и эскалаторов, а также внедрении новых агротехнологий и создании центров выращивания саженцев. Ожидается, что совместные проекты станут драйвером технологического развития и повысят эффективность сразу нескольких отраслей экономики.