O'zbekiston elektrotexnika eksportini keskin oshirmoqda
Yetkazib berishlar bir yil ichida 6 barobar o'sdi va bu faqat boshlanishi - talab o'sishda davom etmoqda
O'zbekiston afg'on bozorida elektrotexnika mahsulotlari bo'yicha o'z o'rnini mustahkamlamoqda. "O'zeltexsanoat" uyushmasida afg'on dilerlari va hamkorlari bilan uchrashuv bo'lib o'tdi, unda eksportni kengaytirish va ishbilarmonlik aloqalarini chuqurlashtirish masalalari muhokama qilindi. Ishtirokchilar yetkazib berish hajmini oshirish, o'zaro savdoni ko'paytirish va ikki mamlakat tadbirkorlari o'rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga e'tibor qaratdilar.
Delegatsiya tashrifi doirasida sinov bazasining imkoniyatlari, shu jumladan Eltechlab laboratoriyasi taqdim etildi. Mehmonlarga kabel-o'tkazgich mahsulotlari va maishiy texnika vositalarini sinovdan o'tkazish jarayonlari ko'rsatildi, bu o'zbek mahsulotlarining sifati va tashqi bozorlardagi raqobatbardoshligiga bo'lgan ishonchning muhim omili bo'ldi.
Yetkazib berish dinamikasi jadal o'sishni namoyish etadi: 2024-yilda taxminan 1 million dollardan 2025-yilda 6 million dollargacha eksport ko'paydi. 2026-yilda hajmlarni bir necha barobar oshirish rejalashtirilgan, bu yuqori talab va yanada kengayish salohiyatini tasdiqlaydi. Uchrashuv ishtirokchilari joriy tendentsiya savdo-iqtisodiy hamkorlikni sezilarli darajada mustahkamlash va o'zbekistonlik ishlab chiqaruvchilarning mintaqadagi o'rnini mustahkamlash imkonini berishiga ishonch bildirishdi.

Узбекистан резко наращивает экспорт электротехники
Узбекистан усиливает позиции на афганском рынке электротехнической продукции. В ассоциации Узэлтехсаноат прошла встреча с афганскими дилерами и партнёрами, где обсудили расширение экспорта и углубление деловых связей. Участники сосредоточились на увеличении поставок, росте взаимной торговли и укреплении сотрудничества между предпринимателями двух стран.
В рамках визита делегации представили возможности испытательной базы, включая лабораторию Eltechlab. Гостям показали процессы тестирования кабельно-проводниковой продукции и бытовой техники, что стало важным фактором доверия к качеству узбекской продукции и её конкурентоспособности на внешних рынках.
Динамика поставок демонстрирует стремительный рост: с примерно 1 млн долларов в 2024 году экспорт увеличился до 6 млн долларов в 2025-м. В 2026 году планируется кратное увеличение объёмов, что подтверждает высокий спрос и потенциал дальнейшего расширения. Участники встречи уверены, что текущий тренд позволит значительно укрепить торгово-экономическое сотрудничество и закрепить позиции узбекских производителей в регионе.