Prezident Shavkat Mirziyoyev investitsiyalarni jalb qilish va moliyaviy bozorni rivojlantirish uchun yangi maydon — Toshkent xalqaro moliyaviy markazini yaratish to'g'risidagi farmonni imzoladi. Tuzilmaga ishtirokchilar o'rtasidagi nizolarni ko'rib chiqadigan alohida tijorat sudi ham kiradi. Markaz alohida huquqiy maqomga ega bo'ladi va mamlakat iqtisodiyotida eng ulkan islohotlardan biriga aylanadi.
Uning hududida operatsiyalarning keng doirasiga ruxsat beriladi: bank va investitsiya faoliyati, sug'urta, raqamli va kriptoaktivlar bilan ishlash, qimmatli qog'ozlar bozorida operatsiyalar, to'lov xizmatlari, shuningdek, islomiy va "yashil" moliyalashtirish. Bundan tashqari, fintex, auditorlik, yuridik va konsalting xizmatlarini rivojlantirish ko'zda tutilgan bo'lib, bu to'liq moliyaviy ekotizimni shakllantirishi kerak.
Asosiy xususiyat — O'zbekiston huquqiy tizimi uchun yangi qadam bo'lgan ingliz umumiy huquqi normalari va adolat tamoyillarini joriy etish. Markazni boshqarish organlari korporativ va soliq huquqidan tortib ma'lumotlarni himoya qilishgacha bo'lgan keng ko'lamli masalalarni qamrab oluvchi o'z normativ hujjatlarini ishlab chiqish huquqiga ega bo'ladi. Xalqaro tijorat sudi ikki instansiyada ishlaydi, nizolarni mustaqil ko'rib chiqishni ta'minlaydi va xorijiy investorlarning ishonchini oshiradi.

Узбекистан создаёт финансовый хаб по британским правилам: в Ташкенте появится международный центр
Президент Шавкат Мирзиёев подписал указ о создании Ташкентского международного финансового центра — новой площадки для привлечения инвестиций и развития финансового рынка. В структуру войдёт и отдельный коммерческий суд, который будет рассматривать споры между участниками. Центр получит особый правовой статус и станет одной из самых амбициозных реформ в экономике страны.
На его территории разрешат широкий спектр операций: банковскую и инвестиционную деятельность, страхование, работу с цифровыми и криптоактивами, операции на рынке ценных бумаг, платёжные сервисы, а также исламское и «зелёное» финансирование. Кроме того, предусмотрено развитие финтеха, аудиторских, юридических и консалтинговых услуг, что должно сформировать полноценную финансовую экосистему.
Ключевая особенность — внедрение норм английского общего права и принципов справедливости, что является новым шагом для правовой системы Узбекистана. Органы управления центра получат право разрабатывать собственные нормативные акты, охватывающие широкий круг вопросов — от корпоративного и налогового права до защиты данных. Международный коммерческий суд будет работать в двух инстанциях, обеспечивая независимое рассмотрение споров и повышая доверие иностранных инвесторов.