115 nafar o'quvchi va talaba sun'iy intellekt va Prompt Engineeringni o'rgandi
Xivada Zamin Education loyihasi doirasida inklyuziv IT-lager bo‘lib o‘tdi, unda butun respublika bo‘ylab 115 nafar o‘quvchi va talaba ishtirok etdi. Ta’lim dasturi ekspertlar va o‘qituvchilar rahbarligida zamonaviy raqamli texnologiyalarni intensiv o‘qitishni o‘z ichiga oldi, bu ishtirokchilarga sun’iy intellekt bilan ishlash bo‘yicha amaliy ko‘nikmalarga ega bo‘lish imkonini berdi.
Neyron tarmoqlar bilan o‘zaro aloqa qilish uchun ishlatiladigan Prompt Engineering kabi yangi yo‘nalishlarga alohida e’tibor qaratildi. Yoshlar g‘oyalar yaratish, jarayonlarni avtomatlashtirish, ma’lumotlarni tahlil qilish va amaliy muammolarni hal qilish uchun so‘rovlar zanjirini qurish usullarini o‘rgandi, mahorat darslari esa olingan bilimlarni amalda mustahkamlash imkonini berdi.
Tashkilotchilarning ta’kidlashicha, bunday tashabbuslar yoshlarning raqamli kompetensiyalarini rivojlantirishga, innovatsion texnologiyalarga qiziqish uyg‘otishga va O‘zbekistonda inklyuziv ta’lim imkoniyatlarini kengaytirishga, professional o‘sish va IT sohasiga jalb qilish uchun yangi istiqbollarni ochishga yordam beradi.

В Хиве прошёл инклюзивный IT-лагерь в рамках проекта Zamin Education, участниками которого стали 115 школьников и студентов со всей страны. Образовательная программа включала интенсивное обучение современным цифровым технологиям под руководством экспертов и преподавателей, что позволило участникам получить практические навыки работы с ИИ.
Особое внимание уделялось новым направлениям, таким как Prompt Engineering, применяемому для взаимодействия с нейросетями. Молодёжь изучала методы генерации идей, автоматизации процессов, анализа данных и построения цепочек промптов для решения прикладных задач, а мастер-классы позволили закрепить полученные знания на практике.
Организаторы отмечают, что подобные инициативы способствуют развитию цифровых компетенций у молодёжи, формируют интерес к инновационным технологиям и расширяют возможности инклюзивного образования в Узбекистан, открывая новые перспективы для профессионального роста и вовлечения в сферу IT.