Atom energiyasi bo‘yicha xalqaro agentlik (MAGATE) O‘zbekistonga yadro tibbiyotini rivojlantirish bo‘yicha Strategik yo‘l xaritasi va Milliy strategiyasini ishlab chiqishda ko‘maklashishga tayyorligini tasdiqladi. O‘zbekistonning Vena shahridagi elchixonasi tomonidan olingan xatda ushbu sohani rivojlantirishga kompleks yondashuv sog‘liqni saqlash tizimini mustahkamlashi, onkologik yordamdan foydalanish imkoniyatini kengaytirishi va zamonaviy tibbiy texnologiyalarni joriy etishi ta’kidlangan.
MAGATEning ko‘magi texnikaviy hamkorlikning mavjud dasturlari va 2025–2027-yillarga mo‘ljallangan Qo‘shma harakatlar rejasi doirasida taqdim etiladi. Agentlik xalqaro xavfsizlik standartlari va ilg‘or tajribalarga rioya qilgan holda ekspertlik va maslahat yordamini ko‘rsatishga tayyor.
Radio terapiya, radiologiya, radiofarmatsiya va yadro tibbiyotini umumiy rivojlantirish sohasidagi hamkorlik istiqbollariga alohida e’tibor qaratilmoqda. Idora milliy tibbiyot infratuzilmasi darajasini oshirish va innovatsion texnologiyalarni joriy etish maqsadida O‘zbekiston bilan yaqin hamkorlikni davom ettirishdan manfaatdor ekanligini bildirdi.

Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) подтвердило готовность содействовать Узбекистану в разработке Стратегической «дорожной карты» и Национальной стратегии по развитию ядерной медицины. В письме, полученном Посольством Узбекистана в Вене, отмечено, что комплексный подход к развитию отрасли укрепит систему здравоохранения, расширит доступ к онкологической помощи и внедрит современные медицинские технологии.
Поддержка МАГАТЭ будет предоставляться в рамках существующих программ технического сотрудничества и Совместного плана действий на 2025–2027 годы. Агентство готово обеспечивать экспертное и консультативное сопровождение, соблюдая международные стандарты безопасности и передовую практику.
Особое внимание уделяется перспективам сотрудничества в радиотерапии, радиологии, радиофармации и общем развитии ядерной медицины. Ведомство выразило заинтересованность в продолжении тесного взаимодействия с Узбекистаном для повышения уровня национальной медицинской инфраструктуры и внедрения инновационных технологий.