Prezident Shavkat Mirziyoyev Namangan viloyatini rivojlantirish bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi va 2026-yilga mo‘ljallangan ulkan maqsadlarni belgilab berdi. Viloyat 5 milliard dollar investitsiya jalb etishi, eksportni 1,2 milliard dollarga yetkazishi va iqtisodiyotning 9,2 foizga o‘sishini ta’minlashi kerak. Shuningdek, ishsizlikni 3,5 foizga, qashshoqlik darajasini esa 2,5 foizga kamaytirish rejalashtirilgan.
So‘nggi 8 yil ichida viloyatda 40 mingdan ortiq korxona ishga tushirildi, sanoat 6 barobar o‘sdi. 2025-yil yakunlariga ko‘ra, YaIM 85,4 trillion so‘mni, investitsiyalar 3,3 milliard dollarni, eksport esa 916 million dollarni tashkil etdi. Endilikda hukumat rivojlanishni jadallashtirmoqchi: xizmatlar o‘sishi 16,3 foizni, sanoat – 9 foizni, qishloq xo‘jaligi – 6,8 foizni, turizm eksporti esa 1,7 barobar oshishi kerak.
Hududlar salohiyatini tahlil qilish uchun sun’iy intellektni joriy etishga alohida e’tibor qaratildi. Norin tumanida investitsiyalar va eksportni bir necha barobar oshirish imkoniyatlari aniqlangan, bu yondashuv butun viloyatga tatbiq etiladi. Shuningdek, yirik loyihalar muhokama qilinmoqda: 547 million dollarlik investitsiya loyihalari uchun podstansiya qurish, 20 million dollarga IT-parkini ishga tushirish va universitetlar va startaplar ishtirokida «aqlli shahar»ni rivojlantirish.

Emphasis on AI implementation. Mirziyoyev demands $5 billion in investments from Namangan
President Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the development of the Namangan region and set ambitious goals for 2026. The region is to attract $5 billion in investments, increase exports to $1.2 billion, and ensure economic growth of 9.2%. It is also planned to reduce unemployment to 3.5% and the poverty rate to 2.5%.
Over the past 8 years, more than 40,000 enterprises have already been launched in the region, and industry has grown 6 times. At the end of 2025, GRP reached 85.4 trillion soums, investments amounted to $3.3 billion, and exports amounted to $916 million. Now the authorities intend to accelerate development: the growth of services should be 16.3%, industry - 9%, agriculture - 6.8%, and tourism exports should increase by 1.7 times.
Special emphasis is placed on the implementation of AI to analyze the potential of regions. In the Naryn region, opportunities for a multiple increase in investment and exports have already been identified, and this approach will be extended to the entire region. Large projects are also being discussed: the construction of a substation for investment projects worth $547 million, the launch of an IT park for $20 million, and the development of a "smart city" with the participation of universities and startups.