Prezident Shavkat Mirziyoyev Namangan viloyatini rivojlantirish bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi va 2026-yilga mo‘ljallangan ulkan maqsadlarni belgilab berdi. Viloyat 5 milliard dollar investitsiya jalb etishi, eksportni 1,2 milliard dollarga yetkazishi va iqtisodiyotning 9,2 foizga o‘sishini ta’minlashi kerak. Shuningdek, ishsizlikni 3,5 foizga, qashshoqlik darajasini esa 2,5 foizga kamaytirish rejalashtirilgan.
So‘nggi 8 yil ichida viloyatda 40 mingdan ortiq korxona ishga tushirildi, sanoat 6 barobar o‘sdi. 2025-yil yakunlariga ko‘ra, YaIM 85,4 trillion so‘mni, investitsiyalar 3,3 milliard dollarni, eksport esa 916 million dollarni tashkil etdi. Endilikda hukumat rivojlanishni jadallashtirmoqchi: xizmatlar o‘sishi 16,3 foizni, sanoat – 9 foizni, qishloq xo‘jaligi – 6,8 foizni, turizm eksporti esa 1,7 barobar oshishi kerak.
Hududlar salohiyatini tahlil qilish uchun sun’iy intellektni joriy etishga alohida e’tibor qaratildi. Norin tumanida investitsiyalar va eksportni bir necha barobar oshirish imkoniyatlari aniqlangan, bu yondashuv butun viloyatga tatbiq etiladi. Shuningdek, yirik loyihalar muhokama qilinmoqda: 547 million dollarlik investitsiya loyihalari uchun podstansiya qurish, 20 million dollarga IT-parkini ishga tushirish va universitetlar va startaplar ishtirokida «aqlli shahar»ni rivojlantirish.

Президент Шавкат Мирзиёев провёл совещание по развитию Наманганской области и поставил амбициозные цели на 2026 год. Региону предстоит привлечь 5 млрд долларов инвестиций, увеличить экспорт до 1,2 млрд долларов и обеспечить рост экономики на уровне 9,2%. Также планируется снизить безработицу до 3,5%, а уровень бедности — до 2,5%.
За последние 8 лет в области уже запущено более 40 тыс. предприятий, а промышленность выросла в 6 раз. По итогам 2025 года ВРП достиг 85,4 трлн сумов, инвестиции составили 3,3 млрд долларов, экспорт — 916 млн долларов. Теперь власти намерены ускорить развитие: рост услуг должен составить 16,3%, промышленности — 9%, сельского хозяйства — 6,8%, а туристический экспорт — увеличиться в 1,7 раза.
Особый акцент сделан на внедрении ИИ для анализа потенциала регионов. В Нарынском районе уже выявлены возможности для кратного роста инвестиций и экспорта, этот подход распространят на всю область. Также обсуждаются крупные проекты: строительство подстанции для инвестпроектов на 547 млн долларов, запуск IT-парка за 20 млн долларов и развитие «умного города» с участием университетов и стартапов.