2026-yil 2-aprelda Toshkentda O‘zbekistonda toza vodorod texnologiyalarini rivojlantirish bo‘yicha yangi tashabbus boshlandi. Clean Hydrogen for Uzbekistan («O‘zbekiston uchun toza vodorod») loyihasi Global yashil o‘sish instituti (GGGI) tomonidan mamlakat Energetika vazirligi bilan hamkorlikda taqdim etildi. Uning maqsadi – vodorod texnologiyalarini keng miqyosda joriy etish uchun to‘liq ekotizim va huquqiy bazani yaratish. Tashabbus O‘zbekiston Energetika vazirligi tomonidan qo‘llab-quvvatlanadi va Koreya Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi qoshidagi «yashil» kurs bo‘yicha Koreya jamg‘armasi (KGNDTF) tomonidan moliyalashtiriladi.
O‘zbekiston energetika sektorini faol modernizatsiya qilmoqda. Mamlakatda 2030-yilgacha «yashil» iqtisodiyotga o‘tish strategiyasi va qayta tiklanuvchi energiya manbalari ulushini oshirish va yoqilg‘i-energetika balansini diversifikatsiya qilish bo‘yicha bir qator dasturlar amalga oshirilmoqda. 2025-yil oktabr oyidagi yangilangan «Milliy darajada belgilanadigan hissalar» (NDC 3.0) hujjatiga ko‘ra, 2030-yilga kelib qayta tiklanuvchi energiya ishlab chiqarish ulushi 54 % ni tashkil etishi kerak.
Loyiha doirasida vodorod energetikasining salohiyatini baholash va davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash choralarini aniqlash imkonini beruvchi pilot dasturlar ishga tushiriladi. Toza vodorod butun hayotiy sikl davomida minimal yoki nol darajadagi issiqxona gazlari emissiyasi bilan ajralib turadi, energiyani samarali to‘playdi va uzatadi, uglerod izini kamaytiradi. Ushbu xususiyatlar vodorodni sanoatni dekarbonizatsiya qilish va milliy energetika tizimining moslashuvchanligini oshirish uchun asosiy vositaga aylantiradi.

2 апреля 2026 года в Ташкенте стартовала новая инициатива по развитию технологий чистого водорода в Узбекистане. Проект под названием Clean Hydrogen for Uzbekistan («Чистый водород для Узбекистана») был представлен Глобальным институтом зелёного роста (GGGI) совместно с Министерством энергетики страны. Его цель — создание полноценной экосистемы и правовой базы для масштабного внедрения водородных технологий. Инициатива поддерживается Минэнерго Узбекистана и финансируется Корейским фондом доверия по «зелёному» курсу (KGNDTF) при Министерстве экономики и финансов Республики Корея.
Узбекистан активно модернизирует энергетический сектор. В стране действует Стратегия перехода к «зелёной» экономике до 2030 года и ряд программ по росту доли возобновляемых источников энергии и диверсификации топливно-энергетического баланса. Согласно обновлённому документу «Определяемые на национальном уровне вклады» (NDC 3.0) от октября 2025 года, к 2030 году доля возобновляемой генерации должна составить 54 %.
В рамках проекта запускаются пилотные программы, которые позволят оценить потенциал водородной энергетики и определить меры государственной поддержки. Чистый водород выделяется минимальными или нулевыми выбросами парниковых газов на протяжении всего жизненного цикла, эффективно накапливает и передаёт энергию, снижая углеродный след. Эти свойства делают водород ключевым инструментом для декарбонизации промышленности и повышения гибкости национальной энергосистемы.