O'zbekistonda gaz sohasiga raqamli texnologiyalarni joriy etish va sun'iy intellektdan foydalanish masalalari muhokama qilindi
Gazni intellektual hisobga olish milliy tizimini yaratishga alohida e'tibor qaratildi
Toshkentda Eysasoft Holding Ltd O‘zbekiston filiali rahbariyati va “Hududgazta’minot” AJ boshqaruvi raisi Marufxon Xodjayev o‘rtasida O‘zbekiston gaz sohasini raqamli transformatsiya qilishga bag‘ishlangan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Gaz ta’minotini modernizatsiya qilish, jumladan, jarayonlarni avtomatlashtirish, raqamli texnologiyalarni joriy etish va tarmoqni boshqarish samaradorligini oshirish uchun sun’iy intellektdan foydalanish bo‘yicha chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Gazni intellektual hisobga olish milliy tizimini (Advanced Metering Infrastructure — AMI) “aqlli” hisoblagichlar va o‘lchov asboblarini qo‘llagan holda yaratishga alohida e’tibor qaratildi. Ushbu infratuzilmani joriy etish gaz yo‘qotishlarini kamaytirish va iste’molni aniqroq qayd etish imkonini beradi.

Implementation of Digital Technologies and the Use of Artificial Intelligence in the Gas Industry Discussed in Uzbekistan
Special attention was paid to the creation of a national intelligent gas metering system
A meeting was held in Tashkent between the management of the Uzbek branch of Eysasoft Holding Ltd and the Chairman of the Board of JSC "Khududgaztaminot," Marufkhon Khodjaev, dedicated to the digital transformation of the gas industry in Uzbekistan.
Measures to modernize gas supply were discussed, including process automation, the introduction of digital technologies, and the use of artificial intelligence to improve network management efficiency.
Special attention was paid to the creation of a national intelligent gas metering system (Advanced Metering Infrastructure — AMI) using "smart" meters and measuring instruments. The implementation of this infrastructure will reduce gas losses and increase the accuracy of consumption recording.