O‘zbekiston kompozit quvurlarning Avstriya texnologiyalarini o‘rganmoqda va ishlab chiqarishni mahalliylashtirishga tayyorlanmoqda. Mahmudjon Yakubov boshchiligidagi "Hududgazta’minot" AJ delegatsiyasi zamonaviy yuqori mustahkamlikdagi quvurlarni ishlab chiqarish jarayonini batafsil o‘rganish uchun Avstriyaning Sankt-Valentin shahridagi Fibron Pipe zavodiga tashrif buyurdi. Mutaxassislar granula qayta ishlashdan tortib, sun’iy intellekt yordamida boshqariladigan tayyor mahsulotgacha bo‘lgan to‘liq ishlab chiqarish zanjiri bilan tanishdilar, bu esa aniqlikni oshiradi va inson omilining ta’sirini kamaytiradi.
Fibron Pipe zavodi xalqaro patentlar bilan himoyalangan o‘zining ishlanmalari va texnologiyalaridan foydalanib, 33 dan 90 bargacha bo‘lgan ish bosimiga ega va 700 bargacha bardosh bera oladigan quvurlarni yaratadi. Laboratoriya va uzoq muddatli sinovlar mahsulotlarning kamida 50 yil xizmat qilish muddatini tasdiqlaydi, bu ularni gaz sanoati uchun ishonchli qiladi. Tashrif davomida o‘zbekistonlik mutaxassislar pilot loyiha uchun quvurlar partiyasini sinovdan o‘tkazdilar va ularning foydalanishga to‘liq tayyor ekanligiga ishonch hosil qildilar.
Tashrif yakunlariga ko‘ra, O‘zbekistonda qo‘shma korxona tashkil etish va mahalliy xomashyo bazasida ishlab chiqarishni mahalliylashtirish imkoniyati ko‘rib chiqilmoqda. Bunday qadam mamlakatga importga qaramlikni kamaytirish va gaz taqsimlash tizimiga ilg‘or texnologiyalarni joriy etish, xavfsizroq va uzoq muddatli ta’minotni ta’minlash imkonini beradi.

Uzbekistan is studying Austrian composite pipe technologies and preparing for possible production localization. A delegation from JSC "Khududgaztaminot", led by Mahmudzhon Yakubov, visited the Fibron Pipe plant in St. Valentin, Austria, to study in detail the process of manufacturing modern high-strength pipes. Specialists familiarized themselves with the complete production chain — from processing granules to finished products, managed with the help of artificial intelligence, which increases accuracy and reduces the influence of the human factor.
The Fibron Pipe plant uses its own developments and technologies, protected by international patents, creating pipes with a working pressure from 33 to 90 bar and capable of withstanding up to 700 bar. Laboratory and long-term tests confirm the service life of the products is at least 50 years, which makes them reliable for the gas industry. During the visit, Uzbek specialists tested a batch of pipes for a pilot project and made sure that they were fully ready for operation.
Following the visit, the possibility of creating a joint venture in Uzbekistan and localizing production based on local raw materials is being considered. Such a step will allow the country to reduce dependence on imports and introduce advanced technologies into the gas distribution system, ensuring a safer and more durable supply.