O‘zbekiston kompozit quvurlarning Avstriya texnologiyalarini o‘rganmoqda va ishlab chiqarishni mahalliylashtirishga tayyorlanmoqda. Mahmudjon Yakubov boshchiligidagi "Hududgazta’minot" AJ delegatsiyasi zamonaviy yuqori mustahkamlikdagi quvurlarni ishlab chiqarish jarayonini batafsil o‘rganish uchun Avstriyaning Sankt-Valentin shahridagi Fibron Pipe zavodiga tashrif buyurdi. Mutaxassislar granula qayta ishlashdan tortib, sun’iy intellekt yordamida boshqariladigan tayyor mahsulotgacha bo‘lgan to‘liq ishlab chiqarish zanjiri bilan tanishdilar, bu esa aniqlikni oshiradi va inson omilining ta’sirini kamaytiradi.
Fibron Pipe zavodi xalqaro patentlar bilan himoyalangan o‘zining ishlanmalari va texnologiyalaridan foydalanib, 33 dan 90 bargacha bo‘lgan ish bosimiga ega va 700 bargacha bardosh bera oladigan quvurlarni yaratadi. Laboratoriya va uzoq muddatli sinovlar mahsulotlarning kamida 50 yil xizmat qilish muddatini tasdiqlaydi, bu ularni gaz sanoati uchun ishonchli qiladi. Tashrif davomida o‘zbekistonlik mutaxassislar pilot loyiha uchun quvurlar partiyasini sinovdan o‘tkazdilar va ularning foydalanishga to‘liq tayyor ekanligiga ishonch hosil qildilar.
Tashrif yakunlariga ko‘ra, O‘zbekistonda qo‘shma korxona tashkil etish va mahalliy xomashyo bazasida ishlab chiqarishni mahalliylashtirish imkoniyati ko‘rib chiqilmoqda. Bunday qadam mamlakatga importga qaramlikni kamaytirish va gaz taqsimlash tizimiga ilg‘or texnologiyalarni joriy etish, xavfsizroq va uzoq muddatli ta’minotni ta’minlash imkonini beradi.

Узбекистан изучает австрийские технологии композитных труб и готовится к возможной локализации производства. Делегация АО «Худудгазтаъминот» во главе с Махмуджоным Якубовым посетила завод Fibron Pipe в австрийском Санкт-Валентине, чтобы детально изучить процесс изготовления современных высокопрочных труб. Специалисты ознакомились с полной цепочкой производства — от переработки гранул до готовой продукции, управляемой с помощью искусственного интеллекта, что повышает точность и снижает влияние человеческого фактора.
Завод Fibron Pipe использует собственные разработки и технологии, защищённые международными патентами, создавая трубы с рабочим давлением от 33 до 90 бар и способные выдерживать до 700 бар. Лабораторные и долговременные испытания подтверждают срок службы изделий не менее 50 лет, что делает их надёжными для газовой отрасли. В ходе визита узбекские специалисты провели тестирование партии труб для пилотного проекта и убедились в их полной готовности к эксплуатации.
По итогам визита рассматривается возможность создания совместного предприятия в Узбекистане и локализации производства на базе местного сырья. Такой шаг позволит стране снизить зависимость от импорта и внедрить передовые технологии в систему газораспределения, обеспечивая более безопасное и долговечное снабжение.