Toshkentda O'zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o'rinbosari Akram Aliyevning Türksat turk kompaniyasining biznesni rivojlantirish bo'yicha direktori Omer Shamil Achboy bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi. Telekommunikatsiyalar, sun'iy yo'ldosh aloqasi va raqamli infratuzilma sohasidagi hamkorlik imkoniyatlari, shuningdek, zamonaviy texnologiyalarni joriy etish masalalari muhokama qilindi.
1990-yildan beri faoliyat yuritib kelayotgan Türksat Turkiyaning yetakchi sun'iy yo'ldosh aloqa operatorlaridan biri bo'lib, Yevropa, Osiyo va Afrikadagi mijozlarga televideniye, internet va ma'lumotlar uzatish uchun kompleks yechimlarni taklif etadi. Muzokaralar davomida tomonlar raqamli transformatsiya doirasida tajriba almashish va hamkorlikni kengaytirish muhimligini ta'kidladilar.
O'zbekiston tomoni Türksat tashabbuslarini qo'llab-quvvatlashga va ularni amaliy ro'yobga chiqarishga ko'maklashishga tayyorligini tasdiqladi, bu esa yuqori texnologiyali infratuzilmani rivojlantirish va aloqa sohasida xalqaro hamkorlikni kuchaytirish uchun yangi istiqbollarni ochadi.

Узбекистан и Türksat нацелены на сотрудничество в цифровой связи
В Ташкенте прошла встреча заместителя министра инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Акрама Алиева с директором по развитию бизнеса турецкой компании Türksat Омером Шамилем Ачбой. Обсуждались возможности сотрудничества в телекоммуникациях, спутниковой связи и цифровой инфраструктуре, а также внедрение современных технологий.
Türksat, работающая с 1990 года, является одним из ведущих операторов спутниковой связи в Турции и обслуживает клиентов в Европе, Азии и Африке, предлагая комплексные решения для телевидения, интернета и передачи данных. В ходе переговоров стороны подчеркнули важность обмена опытом и расширения партнёрства в рамках цифровой трансформации.
Узбекская сторона подтвердила готовность поддерживать инициативы Türksat и способствовать их практической реализации, что открывает новые перспективы для развития высокотехнологичной инфраструктуры и усиления международного сотрудничества в сфере связи.